Milion, ale na dwa lata

JEST DOFINANSOWANIE DO REMONTU UL. ŻEROMSKIEGO.

Powiat otwocki otrzymał z budżetu województwa mazowieckiego dofinansowanie na modernizację ul. Żeromskiego w Otwocku. Chodzi o kwotę ponad 1 mln 114 tys. zł, ale pieniądze zostaną podzielone na dwa lata. Połowę powiat otrzyma w tym roku, a połowę w przyszłym.

Nasz powiat znalazł się w gronie 36 powiatów, do których z budżetu Mazowsza trafi łącznie ponad 100 mln zł na przebudowę dróg. Pieniądze dla powiatu otwockiego mają być przeznaczone na dokończenie przebudowy ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ul. Warszawską do drogi krajowej nr 17, czyli tzw. szosy lubelskiej. Wartość całej inwestycji to 2 mln 210 tys. zł. Dofinansowanie w wysokości 1 mln 114 tys. 750 zł pokryje zatem połowę kosztów.

Dla aut, rowerów i pieszych

Początkowo powiat wpisał do swojego budżetu kwotę 1 mln 114 tys. zł. W środę, 7 lutego starosta Mirosław Pszonka podpisał z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem umowę na dofinansowanie, ale następnego dnia trzeba było dokonać zmian w budżecie powiatu. Pieniądze zostały bowiem przyznane, ale na dwa lata. W 2018 r. dofinansowanie wyniesie 557 tys. 375 zł, a drugie tyle wpłynie do 30 czerwca 2019 r. W tegorocznym budżecie na remont ul. Żeromskiego jest więc 557 tys. 375 zł z dofinansowania oraz 300 tys. zł środków własnych, co daje 857 tys. 357 zł.

Droga jest remontowana etapami. W 2017 r. wykonano liczący 3,5 km środkowy odcinek między ulicami Samorządową i Wyszyńskiego (do pełni szczęścia brakuje jeszcze oznakowania poziomego ulicy). Pozostałe dwa skrajne odcinki (czyli od przejazdu do ul. Samorządowej i od ul. Wyszyńskiego do „Lubelskiej”) mają być zrobione w tym roku. Oprócz nowej, wzmocnionej nawierzchni na fragmentach dotąd pozbawionych tej infrastruktury pojawią się też chodniki i ścieżki rowerowe.

Zapytany na sesji o tegoroczne plany remontowe dyrektor ZDP Marek Płaczek odpowiedział: – Po złożeniu wniosków został zmieniony regulamin przyznawania dotacji. Urzędowi marszałkowskiemu chodziło o to, żeby wszystkie wnioski, które spłynęły z terenu Mazowsza, były objęte dofinansowaniem, w związku z tym finansowanie zostało rozłożone na dwa lata. Jeżeli wykonamy całą inwestycję w tym roku, to zaraz po nowym roku jest szansa, żeby pieniądze zostały zwrócone – mówił dyrektor Płaczek. W rozmowie z „Linią” dodał, że priorytetem jest remont odcinka od przejazdu kolejowego do ul. Samorządowej.

„Janosik” daje szanse

W latach 2007-2013 województwo mazowieckie przeznaczyło na dofinansowanie lokalnych dróg blisko 850 mln zł. Obecna transza nie jest już tak hojna, bo w okresie 2014-2020 wynosi niespełna 190 mln zł.

W sumie jednak przeszło 1 mld zł z Regionalnych Programów Operacyjnych pozwoli znacznie poprawić jakość mazowieckich dróg.

– Sytuacja wciąż nie jest idealna, ale z roku na rok się poprawia. Pragnę przypomnieć, że w sumie mamy na Mazowszu około 40 tysięcy kilometrów dróg. To wielkie wyzwanie, ale też pole do działań związanych z pomocniczością, czyli wsparciem, jakie staramy się zapewnić powiatom i gminom całego województwa – podkreślał przy okazji podpisania umowy w starostwie marszałek Adam Struzik. – Na szczęście mamy większe środki, ponieważ janosikowe nie drenuje już tak bardzo naszych kieszeni. Dzięki zmianom zamiast ponad 700 mln zł kosztuje to nasz budżet 370 mln zł. To pozwala nam sięgać do środków własnych – zapewniał.

Marszałek dodał, że z wynoszącego 3 mld zł budżetu województwa ponad 1 mld 100 mln zł przeznaczono na inwestycje, z czego lwią część, bo 760 mln zł, pochłoną właśnie modernizacje i budowy dróg. Jakość podróżowania po Mazowszu będzie się więc sukcesywnie poprawiać.

Nasz głos za spójnością

Mimo wszystko bez funduszy europejskich to wyzwanie będzie trudniejsze, a kran z euro może się wkrótce zakręcić.

– Coraz częściej słychać w Unii Europejskiej głosy krytykujące politykę spójności, zwłaszcza po brexicie, bo unijnego budżetu nie zasilą już pieniądze z Wielkiej Brytanii. Sceptyczni są między innymi Austriacy i Holendrzy. Polska, będąca od początku największym beneficjentem polityki spójności, jest oczywiście za jej kontynuowaniem i my sami nie musimy czekać bezczynnie. Dziś w Unii Europejskiej coraz bardziej liczy się głos społeczny i wszyscy obywatele oraz podmioty zainteresowane polityką spójności mogą wziąć udział w konsultacjach publicznych dotyczących jej kształtu po 2020 r. Wystarczy wziąć udział w specjalnie opracowanej ankiecie* – dodał marszałek Struzik.

*Ankieta, skierowana do wszystkich obywateli i beneficjentów programów i funduszy UE, ma być pomocna w opracowaniu propozycji efektywnego wydatkowania środków unijnych. Można ją wypełniać do 8 marca 2018 r., m.in. poprzez stronę http://www.mazovia.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.