Rowery na minuty

OTWOCK: POWSTANIE MIEJSKI SYSTEM WYPOŻYCZANIA.
Jeszcze w tym roku mieszkańcy Otwocka będą mogli skorzystać z miejskiego systemu rowerowego. Zamiast na własnych dwóch kółkach na wycieczkę będzie można pojechać na wypożyczonych rowerach. Pierwsze 20 minut korzystania z nich ma być bezpłatne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

System wypożyczalni rowerów działa od dawna w wielu miastach w Polsce. W Warszawie jest to Veturilo, a np. w Konstancinie Konstanciński Rower Miejski. Jaką nazwę będzie nosił w Otwocku, jeszcze nie wiadomo, ale na pewno będzie kompatybilny z tymi systemami. Dzięki temu będzie można wypożyczyć rower np. w Otwocku, pojechać nim do Warszawy, tam go zostawić i wrócić SKM-ką.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest radny Jarosław Łakomski, przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki. Zgodnie z propozycją klubu radnych PiS, ChiS i bezpartyjnych w tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono 130 tys. zł na uruchomienie programu pilotażowego. Dzięki temu będzie można sprawdzić, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców systemem wypożyczania rowerów miejskich i ile docelowo powinno być stacji rowerowych w Otwocku.

– Ten pilotaż jest ważny, bo dostarczy nam informacji, czy ludzie zdecydują się skorzystać z tego pomysłu. Nie dam sobie głowy uciąć, że w Otwocku przyszedł już czas na rowery miejskie – mówił na komisji rady miasta Andrzej Wysoczański, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie. W Otwocku powstaje jednak coraz więcej ścieżek rowerowych (patrz ramka), więc rowerzyści będą mieli po czym jeździć.

Na początek dwa miesiące

Na komisji kultury odbyła się dyskusja nad terminem budowy i lokalizacją stacji dla rowerów. Naczelnik poinformował, że trwają rozmowy między miastem a firmą w sprawie warunków umowy. Negocjacje są trudne, bo jest więcej chętnych miast (w sumie 30) do skorzystania z programu pilotażowego. Jeszcze rok temu mówiło się, że potrwa on cztery miesiące. Teraz jest już mowa tylko
o dwóch miesiącach. – Dyskutujemy o kilku opcjach, m.in. o przedłużeniu terminu korzystania ze sprzętu i kosztach powstania piątej stacji z rowerami (na razie jest propozycja, żeby były cztery stacje). Sprzęt jest nowy.

Są nawet tandemy i rowery dla dzieci – mówił na komisji Wysoczański.

W sprawie terminu trwania programu pilotażowego pod uwagę brane są miesiące letnie lub jesienne. – Na początek rowery można by wypożyczać albo w lipcu i sierpniu, albo od września do października. To ku tej drugiej propozycji będziemy się skłaniać. Studenci i uczniowie dojeżdżają do SKM-ki, to jest główny element sprawdzenia tego pilotażu. Jeśli chodzi o lokalizacje stacji dla rowerów, chcemy przeprowadzić konsultacje społeczne na stronie internetowej urzędu miasta (www.otwock.pl) oraz na miejskim Facebooku. Zamierzamy zapytać mieszkańców, gdzie oni widzieliby takie punkty i jak nazwaliby system rowerów miejskich w Otwocku. Na pewno będziemy szukali przede wszystkim terenów, które należą do miasta i są utwardzone – poinformował naczelnik.

Jeździć lepiej latem

– Takie stacje rowerowe na pewno są bardzo potrzebne w rejonach oddalonych od centrum miasta, takich jak Śródborów czy Ługi, oraz oczywiście przy stacji PKP. Program pilotażowy powinien być realizowany w lipcu i sierpniu, gdy jeżdżenie rowerem jest przyjemne, a nie kiedy jest zimno – uważa z kolei radny Krzysztof Kłósek. Podobnego zdania jest przewodniczący rady miasta. – Lepiej wybrać miesiące letnie. Rowery mają służyć rekreacji, dojazdowi do PKP, zmniejszeniu ruchu samochodowego przy cmentarzu, targowisku, w okolicy osiedli Morskie Oko i Ługi – dodał Jarosław Margielski.

Radni przegłosowali wniosek do prezydenta, aby pilotażowy system rowerów miejskich został wprowadzony od 15 czerwca do 15 sierpnia z możliwością przedłużenia na wrzesień, o ile uda się wynegocjować dłuższy termin. Andrzej Wysoczański nie do końca zgodził się, że to dobry pomysł, i przedstawił swoje argumenty.

– W wakacje rodziny jeżdżą własnymi rowerami. Wtedy nie dowiemy się, ile osób korzysta z miejskich rowerów, dojeżdżając do PKP. Ten system ma być zamienny w stosunku do komunikacji miejskiej, gdy są korki, trudno gdzieś dojechać. W Otwocku jest sporo inwestycji, m.in. przy PKP, nie mamy też gdzie parkować – zwraca uwagę naczelnik.

20 minut za darmo

Trwający dwa miesiące pilotażowy program ma kosztować 130 tys. zł. Przez ten czas do dyspozycji mieszkańców będą w sumie 32 rowery, które można wypożyczyć na jednej z czterech stacji. W tej cenie zapewnione jest serwisowanie rowerów, obsługa 24 godz. przez siedem dni w tygodniu. Kiedy ktoś ma problem z rowerem, to może zadzwonić po pomoc.

– My ponosimy koszty związane z użytkowaniem sprzętu. Firma proponuje, żeby to było jak w Warszawie, czyli przez pierwsze 20 minut rower wypożycza się za darmo, a potem ponosi się jakieś groszowe opłaty za następne 20 minut – informuje Wysoczański.

Ci, którzy już posiadają karty i korzystają z systemu rowerów miejskich, np. w Warszawie, będą z automatu zarejestrowani również w otwockim systemie. Czy miejski system wypożyczania rowerów zostanie w Otwocku na dłużej, jest uzależnione od tego, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się program pilotażowy.

Gdzie w tym roku powstaną ścieżki rowerowe

W pierwszym kwartale 2018 r. planowane jest podpisanie umów na budowę kolejnych odcinków ścieżek rowerowych:

  • przy ul. Turystycznej, na odcinku od ul. Portowej do rzeki Świder,
  • przy ul. Kraszewskiego, ul. Majowej na odcinku od ronda Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock Fromczyn do ul. Kołłątaja,
  • przy ul. Kraszewskiego, na odcinku od ul. Batorego do granic Otwocka z Karczewem.

Realizacja całej inwestycji, czyli ponad ośmiu kilometrów ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych, zostanie zakończona jeszcze w tym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.