Elektryzujący remont

MODERNIZACJA LINII WYSOKIEGO NAPIĘCIA.

Powiat otwocki przygotowuje się do modernizacji linii elektrycznej. Prace będą prowadzone głównie na terenie gmin Sobienie-Jeziory, Celestynów i Wiązowna oraz na niedużym fragmencie Karczewa i Otwocka. Rozpoczęły się już spotkania informacyjne z mieszkańcami.

WOJTEK SIERGIEJUK

Jak wykazują badania, zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie z roku na rok. Co prawda na razie nie grożą nam ograniczenia w dostawie prądu, ale zaprojektowana pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, a wybudowana w 1970 r. linia przesyłowa z elektrowni w Kozienicach, która zaopatruje w prąd region środkowej i północno-wschodniej Polski, nie jest już w stanie sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu na prąd. Przez prawie pół wieku to połączenie sieciowe nigdy nie było modernizowane i nie spełnia już warunków współczesnych standardów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Rozpoczęła się procedura związana z przebudową tej linii. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad pół miliarda złotych.

Od początku roku trwają spotkania informacyjne z władzami gmin, przez które przebiega połączenie sieciowe z Kozienic do Miłosnej. Pod koniec stycznia jedno z takich spotkań odbyło się w Wiązownie podczas sesji rady gminy. Przedstawiciele głównego inwestora, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych, omówili na nim główne założenia modernizacji.

Całkowita długość modernizowanego odcinka wyniesie prawie 72 km, z czego najwięcej, bo prawie 39 km, będzie w powiecie otwockim. Najważniejszą zmianą będzie przejście z linii jednotorowej na dwutorową. Oznacza to, że zostanie dołożona druga linia 400 kV. Przewody zostaną wymienione na tzw. trójwiązkowe obniżające hałas. Będą one zawieszone znacznie wyżej, bo 30-metrowe słupy zostaną zastąpione przez prawdziwe „wieżowce” o wysokości 62 m. Dzięki temu, że słupy będą cieńsze, zmniejszy się obszar oddziaływania pola elektromagnetycznego pod linią. Co jest szczególnie ważne dla mieszkańców, dwutorowa linia Kozienice–Miłosna będzie przebiegać z wykorzystaniem istniejącego korytarza. Przeprowadzone zostaną jedynie niewielkie korekty eliminujące konflikty z zabudowaniami.

W gminie Wiązowna udało się zaprojektować linię tak, że w pasie technologicznym jej oddziaływania znalazło się jedynie kilka domków letniskowych. Zgodnie z przekazanymi podczas spotkania informacjami na wymierne korzyści podatkowe mogą liczyć samorządy gmin, przez które będzie przebiegać linia. Z kolei każdy mieszkaniec za ustanowienie na swoim gruncie tzw. służebności przesyłu otrzyma również stosowne wynagrodzenie. Jego wysokość będzie ustalana przez rzeczoznawców majątkowych. Szczegółowe kwestie w tym zakresie mają być uzgadniane podczas indywidualnych spotkań z właścicielami nieruchomości. Pierwsze spotkania w sołectwach odbędą się prawdopodobnie w maju.

Jak zapowiedzieli w Wiązownie przedstawiciele PSE, planowana inwestycja należy do grupy strategicznych projektów służących zabezpieczeniu dostaw energii oraz wyprowadzeniu mocy z elektrowni Kozienice. Zakończenie inwestycji, która rozpocznie się pod koniec przyszłego roku, zaplanowano w 2021 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.