Piecem w smog

JÓZEFÓW. MIASTO DOFINANSUJE WYMIANĘ ŹRÓDEŁ CIEPŁA.

Mieszkańców Józefowa, którzy zastanawiają się nad wymianą pieca, może przekonać mocny argument. Miasto zdecydowało się z własnego budżetu dofinansować wymianę starych kotłów na ekologiczne. Do rozdysponowania jest pół miliona złotych. Mieszkańcy mogą starać się o dotację w wysokości od 4 do 6 tys. zł.

SYLWIA WYSOCKA

Ogólnopolskie media alarmują o wciąż pogarszającym się stanie powietrza. Smog atakuje i straszy. Samorządy wypowiedziały mu wojnę. Jakiś czas temu Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę wprowadzającą wiele zakazów i ograniczeń dotyczących rodzajów i jakości spalanych paliw oraz stosowanych urządzeń grzewczych. Lokalne władze też starają się pomagać mieszkańcom, aby wymiana urządzeń nadmiernie nie obciążała ich kieszeni. W Józefowie radni podjęli ostatnio decyzję o przeznaczeniu z budżetu miasta dofinansowania do wymiany starych pieców.

Pół miliona na dotacje

Prace nad uchwałą trwały od jakiegoś czasu, ale jej projekt musiał uzyskać opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwa Rolnictwa. Ostatecznie uchwała z poprawkami została przyjęta na sesji rady miasta 2 lutego. Przy czym miasto również w tym roku planuje zwrócić się o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Na te pieniądze trzeba jednak dość długo czekać, a potrzeby mieszkańców są spore. Uznano więc za właściwe, żeby miasto przynajmniej częściowo z własnych pieniędzy dofinansowało wymianę starych pieców.
Na ten cel w budżecie zapisano pół miliona złotych.

O pieniądze mogą ubiegać się nie tylko osoby fizyczne, ale także wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy i jednostki sektora finansów publicznych. Trzeba przy tym spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nieruchomość, w której będzie montowany kocioł, nie może mieć technicznej możliwości przyłącza gazowego. Oprócz tego nowy piec musi spełniać unijne wymogi dotyczące ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe i być wyposażony w system automatycznego podawania paliwa bez możliwości zamontowania rusztu stałego albo (wyłącznie w przypadku kotłów o mocy nieprzekraczającej 12kW) w system spalania ze zgazowywaniem. Miasto podkreśla, że dotowana będzie wymiana źródeł ciepła, a nie budowa kotłowni w nowo powstających budynkach. Dofinansowaniem objęty będzie tylko nowy kocioł. Stary trzeba będzie oddać miastu, które zajmie się jego utylizacją.

Wysokość dofinansowania może wynieść 80 proc. poniesionych kosztów (maksymalnie 6 tys. zł) w przypadku wymiany na kocioł gazowy, olejowy lub pompę ciepła, albo 60 proc. (maksymalnie 4 tys. zł) w przypadku wymiany na kocioł na paliwo stałe. Jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi osobami prawnymi otrzymają zwrot 80 proc. rzeczywistych kosztów wymiany źródła ciepła.

Kto pierwszy, ten dostanie

Druki oraz wykaz niezbędnych załączników będą dostępne w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Józefowie. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się po wejściu w życie uchwały rady miasta, 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Jak zapewnia Małgorzata Fiedukowicz, naczelnik wydziału zamówień publicznych i ochrony środowiska józefowskiego urzędu, trudno precyzyjnie określić, kiedy to nastąpi. Trzeba śledzić informacje na stronie internetowej urzędu miasta.

Terminy są o tyle ważne, że w przypadku, gdy wnioski będą opiewać na kwotę wyższą niż zaplanowano w budżecie, decydować będzie kolejność zgłoszeń. – Z naszego rozeznania i ze wstępnych deklaracji od mieszkańców, którzy chcieliby wymienić piece, wnioskujemy, że pieniędzy w tym roku powinno wystarczyć – przewiduje w rozmowie z „Linią” Małgorzata Fiedukowicz. Wnioski będzie można składać do 31 maja.

Dofinansowanie można dostać na:

  • likwidację kotłów lub miejscowych podgrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe i zastąpienie ich przez nowy kocioł opalany paliwem gazowym lub olejem opałowym albo przez pompę ciepła,
  • likwidację kotłów na paliwo stałe niespełniające wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 lub miejscowych podgrzewaczy pomieszczeń i zastąpienie ich przez nowy kocioł na paliwo stałe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.