Woda w normie

POWIAT: CZASEM MĘTNA I CUCHNĄCA, ALE JEDNAK NIETRUJĄCA…

Płynąca z kranów w domach mieszkańców powiatu otwockiego woda spełniała w ubiegłym roku normy określone w przepisach dotyczących spożycia przez ludzi. Taką opinię wydał w lutym powiatowy inspektor sanitarny. Nie znaczy to jednak, że badania nie wykazały żadnych przekroczeń dopuszczalnych norm…

SYLWIA WYSOCKA

Choć ogólna ocena jakości wody z wodociągów w powiecie otwockim jest pozytywna, wciąż w wielu próbkach zdarzają się przekroczenia dopuszczalnych norm bakterii coli. Bywa też, że woda jest mętna albo ma przykry zapach.

Powiatowy inspektor sanitarny w ubiegłym roku zbadał 12 wodociągów publicznych, trzy wodociągi lokalne i jeden zakładowy. Łącznie produkują one średnio prawie 17 tys. m3 wody na dobę. Po badaniach stwierdzono, że woda spełniała wymagania określone przez ministra zdrowia dotyczące spożycia przez ludzi. Jednak tylko w próbkach z wodociągów publicznych w Józefowie, Glinkach, Ostrowie, Lipowie, Majdanie, Osiecku i Sobieniach-Jeziorach, a także w wodociągu lokalnym w Szpitalu Klinicznym im. prof. A. Grucy w Otwocku oraz hydroforni osiedlowej Zagórze i hydroforni przy pawilonie głównym Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu nie stwierdzono przekroczeń żadnego z badanych parametrów.

W pozostałych wodociągach pewne przekroczenia występowały, chociaż były one skutecznie eliminowane.

W wodociągu publicznym w Otwocku w próbkach wody dostarczanej mieszkańcom Karczewa nieprawidłowości nie stwierdzono, ale w przypadku mieszkańców Otwocka inspektor sanitarny musiał interweniować po zgłoszeniach dotyczących nieakceptowalnego smaku wody. I chociaż badania mikrobiologiczne nic nie wykazały, w dwóch próbkach faktycznie stwierdzono niepokojącą mętność wody. Po płukaniu sieci nie wykryto już żadnych przekroczeń norm.

W wodociągu zakładowym SuperDrobu w Karczewie wykryto za to bakterie coli i nieakceptowalny zapach wody. Sytuacja poprawiła się po dezynfekcji sieci. Przekroczenie liczby bakterii coli i nadmierną mętność wykryto także w próbce wody z wodociągu w Bocianie (dla mieszkańców Kołbieli). Trzeba było płukać filtry i zregenerować złoże filtracyjne. Podobnie było w przypadku wodociągu publicznego w Celestynowie, gdzie należało zdezynfekować i odkazić sieć. W wodociągu publicznym w miejscowości Glina także stwierdzono, że woda jest zbyt mętna. Zarządzono więc płukanie filtrów ciśnieniowych. W Rzakcie nieakceptowalny, „chemiczny” zapach stwierdzony w próbkach usuwano poprzez płukanie sieci.

Powiatowy inspektor sanitarny podkreślił, że poza przypadkiem otwockim nie odnotowano więcej zgłoszeń od mieszkańców skarżących się na złą jakość wody. W ubiegłym roku nie prowadzono także żadnego postępowania administracyjnego dotyczącego jakości wody w kontrolowanych wodociągach. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.