Dwa kierunki na Słowackiego

OTWOCK: PRZYGOTOWANIA DO ZAMKNIĘCIA PRZEJAZDU NA UL. MAJOWEJ.

Na ul. Słowackiego przy SP nr 5 nie ma już progów zwalniających. – Przy szkole kierowca potrącił dziecko, dlatego nie rozumiemy tej decyzji – mówią rodzice, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech. Na ulicy będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy. W związku z zamknięciem przejazdu przez tory poprowadzony zostanie nią objazd.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ruch pojazdów przy „Piątce” niebawem się zwiększy. Pod koniec lutego (prawdopodobnie 26), w związku z budową tunelu drogowego pod torami kolejowymi, planowane jest zamknięcie przejazdu na ul. Majowej.

Na czas robót wyznaczony zostanie objazd do centrum Otwocka. Po spotkaniach przedstawicieli PKP, wykonawcy i władz miasta wskazano ulice, którymi zostanie poprowadzony ruch pojazdów. Objazd będzie prowadził m.in. ul. Słowackiego przy SP nr 5.

W ubiegłym tygodniu firma Budimex rozpoczęła przygotowania do wprowadzenia na ulicy ruchu dwukierunkowego. Zlikwidowano już progi zwalniające. Ten sam los spotka wysepkę, która zostanie zrównana do poziomu jezdni. Ulica Słowackiego na tym odcinku zostanie też prawdopodobnie nieznacznie poszerzona – po zachodniej stronie jezdni pobocze ma być utwardzone płytami betonowymi. Chodnik po stronie szkoły zostanie. Na ulicy wprowadzony będzie zakaz postoju i zatrzymywania się po obydwu stronach, pozostanie też ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Zmiany w organizacji ruchu przy szkole nie umknęły uwadze rodziców, którzy nie byli o wszystkim poinformowani. W redakcji „Linii” rozdzwoniły się telefony z prośbami o wyjaśnienie, dlaczego progi, które miały poprawić bezpieczeństwo dzieci, zostały zlikwidowane.

Ustaliliśmy, że uzgodnienia w kwestii wprowadzenia tych zmian są już zaawansowane. Jest opinia w tej sprawie policji, miasta, jeszcze w piątek 9 lutego, organizacja ruchu była w trakcie uzgodnień w starostwie. – Tu nie ma dobrego rozwiązania – przyznaje Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. Przypomina, że prezydent i urząd proponowali pierwotnie, aby objazd został poprowadzony ul. Suchą, ul. Marszałkowską do ul. Grunwaldzkiej. Byłaby to dłuższa trasa, ale pozwoliłaby na ominięcie szkoły. Jednak PKP na takie rozwiązanie nie wyraziły zgody. Chodziło m.in. o to, że ul. Suchą i ul. Marszałkowską trzeba by utwardzić, a to kosztuje. W przypadku tej drugiej ulicy niektóre działki w pasie drogowym są prywatne, a kolej nie ma tyle czasu, aby czekać, aż miasto uzyska stosowne pozwolenia na prowadzenie tam prac.

Dlatego ostatecznie wybór padł na ul. Słowackiego, jak proponowała kolej, potem objazd zostanie poprowadzony ul. Reymonta aż do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. Czas pokaże, jak ten objazd będzie funkcjonował. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ma on obowiązywać do listopada br. Potem progi zwalniające, wysepka i ruch jednokierunkowy na ul. Słowackiego mają powrócić. Jednak zanim to nastąpi, rodzice, nauczyciele i dzieci, aby wejść na teren szkoły, będą mogli skorzystać z furtki i bramy znajdujących się od strony ul. Wiązowskiej. Będzie to na pewno bezpieczniejsze niż wejście główne do „Piątki” od strony ul. Słowackiego. Tym bardziej że ul. Wiązowska jest już utwardzona i są tam miejsca parkingowe.

Jak się dowiedzieliśmy, dyrekcja „Piątki” o zmianach była poinformowana. Przedstawiciel urzędu miasta na prośbę prezydenta spotkał się wcześniej z panią dyrektor i przedstawił jej nową organizację ruchu przy szkole. – Planujemy otworzyć bramę od ul. Wiązowskiej i tędy wchodzić i wjeżdżać na teren szkoły. Rodzice byli poinformowani o tym w dzienniku elektronicznym, kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że progi zwalniające będą demontowane. Oczywiście wiedzieli o tym ci, którzy odebrali wiadomość – przyznaje w rozmowie z „Linią” dyrektor SP nr 5 Iwona Piłka.

Zamknięcie przejazdu na ul. Majowej będzie oznaczało, że wcześniej zostanie otwarty przejazd pod wiaduktem kolejowym na ul. Orlej. Tam prace jeszcze trwają. Po zamknięciu przejazdu w Świdrze utrudnień należy spodziewać się też na ul. Górnej w związku z zamknięciem skrzyżowania z ul. Majową. Aby dojechać do ul. Kołłątaja, trzeba będzie wcześniej skręcić w ul. Małą lub ul. Różaną. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.