Ekspresówka się rozpędza

POZWOLENIE NA BUDOWĘ KOLEJNEGO ODCINKA S17.

W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki wydał decyzję o Zezwoleniu Realizacji Inwestycji Drogowej (ZRID) na półtorakilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 w gminie Wiązowna. Już w przyszłym miesiącu spodziewana jest kolejna decyzja o pozwoleniu dla części trasy od Wiązowny aż do Kołbieli.

WOJTEK SIERGIEJUK

Budowa drogi ekspresowej S17 w naszym regionie do obwodnicy Garwolina została podzielona na trzy etapy. Za Garwolinem w stronę Kurowa prace budowlane są już bardzo zaawansowane (pierwsze wbicie łopaty na budowie nastąpiło 17 maja 2017 roku). Tylko w powiecie otwockim, poza gromadzeniem ziemi pod Wiązowną przez firmę Strabag, jakoś nie było widać żadnych postępów. W tym roku coś wreszcie zaczęło się dziać. Kierowcy jeżdżący codziennie „Siedemnastką” widzą, że już od pewnego czasu między Wolą Ducką a Wiązowną trwa intensywna wycinka drzew przy trasie. To ewidentny sygnał, że trwają przygotowania do mających rozpocząć się wkrótce prac budowlanych.

We wtorek, 13 lutego wojewoda mazowiecki wydał drugą decyzję ZRID na budowę S17 w powiecie otwockim (pierwsza dotyczyła 13-kilometrowego odcinka od końca obwodnicy Kołbieli do początku obwodnicy Garwolina). Pozwolenie dotyczy odcinka o długości około 1,6 km w Góraszce. Projekt budowlany, na który została wydana decyzja, obejmuje powstanie węzła drogowego „Góraszka”. Połączy on z ekspresówką drogi powiatowe i gminne, a także planowane centrum handlowe „Kolorowe Życie”.

Zgodnie z informacją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ubiegłotygodniowa decyzja umożliwi inwestorowi w trybie tzw. specustawy drogowej przejęcie nieruchomości pod budowę trasy oraz rozpoczęcie procedur związanych z szacowaniem ich wartości i wypłatą odszkodowań. Z kolei wykonawca inwestycji po przekazaniu terenu pod budowę będzie mógł rozpocząć roboty. Wysokość odszkodowań dla poszczególnych nieruchomości będzie ustalał wojewoda mazowiecki w postępowaniu administracyjnym, które zakończy się wydaniem stosownej decyzji. Właściciele nieruchomości zostaną o tym powiadomieni pisemnie i po 14 dniach od publicznego ogłoszenia decyzji będą mieli kolejne 14 dni, żeby się od niej odwołać. Wypłatą odszkodowań zajmie się inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Decyzja ZRID ma rygor natychmiastowy. Jest to pierwsza z dwóch decyzji dla odcinka S17 pomiędzy węzłem „Lubelska” w gminie Wiązowna a obwodnicą w Kołbieli. Jak zapewnia GDDKiA, druga decyzja spodziewana jest już w marcu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.