Wyczują, czy trują

NOWY SPRZĘT DO KONTROLI PIECÓW.

Już nie na oko czy nos, ale za pomocą specjalnych urządzeń. Tak w Otwocku przeprowadzane są teraz kontrole pieców. Urząd miasta kupił w końcu dwa przenośne pyłomierze, dwa czujniki tlenku węgla i dwa urządzenia do badania wilgotności drewna opałowego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwocki patrol nie był do tej pory wyposażony w sprzęt do badania tego, co jest spalane w piecach. – Ani straż miejska, ani wydział ochrony środowiska nie dysponuje urządzeniami, które
byłyby przystosowane do pobierania próbek prosto z paleniska. Koszt badania jednej próbki wynosi ok. 1000 zł – mówiła rok temu na komisji rady miasta naczelnik wydziału ochrony środowiska Iwona Gawłowska.

Miasto wreszcie kupiło potrzebny sprzęt. W sprawozdaniu z prac prezydenta Otwocka, przedstawionym na lutowej sesji rady miasta, czytamy, że „na wyposażenie wydziału ochrony środowiska oraz Ekopatrolu zakupiono dwa przenośne pyłomierze, dwa czujniki tlenku węgla i dwa wilgotnościomierze do badania wilgotności drewna opałowego”. Ponadto Zbigniew Szczepaniak przekazał pisemną informację, że przeprowadzono już ok. 60 kontroli domowych kotłowni.

O funkcjach zakupionych urządzeń mówił wiceprezydent Piotr Stefański. – Są to przyrządy, za pomocą których podczas kontroli będzie można zmierzyć zapylenie dymu wydobywającego się z komina. Zakupiliśmy dwa zestawy, których można użyć jednocześnie w dwóch miejscach. Jeśli chodzi o wilgotnościomierze, to są one potrzebne do ustalenia, czy przygotowane do spalania drewno ma odpowiednią wilgotność. Przy zbyt dużej wilgotności następuje dużo większe zadymienie i takie drewno nie powinno być spalane – tłumaczył Stefański.

Radny Andrzej Sałaga zapytał na sesji, jak to jest z tym ekopatrolem w mieście. Czy już istnieje, skoro figuruje w sprawozdaniu z pracy prezydenta? – Ekopatrol nie został jeszcze określony jako komórka urzędu miasta. Używamy tej nazwy roboczo, gdy pracownik wydziału ochrony środowiska razem ze strażnikiem miejskim jadą na interwencję związaną z zadymieniem albo żeby na prośbę mieszkańców dokonać kontroli pieca – odpowiedział wiceprezydent.

Podczas przeprowadzonych w tym roku kontroli nie wystawiono ani jednego mandatu! Zakupione przez urząd miasta urządzenia kosztowały 5 tys. 90 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.