Oczyszczacze powietrza w przedszkolach

W TROSCE O ZDROWIE NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW.
Józefów walczy ze smogiem. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym do miejskich przedszkoli trafi 15 oczyszczaczy powietrza. Miasto przekazało na ten cel 60 tys. zł.

SYLWIA WYSOCKA

Smog nie odpuszcza. Informacje na temat skutków podwyższonych stężeń zanieczyszczenia powietrza są bardzo niepokojące. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego coraz częściej wydaje dla mieszkańców Mazowsza ostrzeżenia o złej jakości powietrza, podkreślając, że szczególnie wrażliwi na zanieczyszczenia są m.in. dzieci i młodzież. Władze Józefowa uruchomiły już miejski program dopłat do wymiany starych pieców na ekologiczne. Teraz poszły o krok dalej. Na początku lutego radni przeznaczyli na sesji 60 tys. zł na zakup oczyszczaczy powietrza do józefowskich przedszkoli.

– To dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczone powietrze. Dlatego jeżeli czasem zimą przebywają w pomieszczeniach przedszkolnych nawet 10 godzin, to powietrze, którym oddychają, powinno być czyste – zwraca uwagę w rozmowie z „Linią” Dorota Kembrowska, naczelnik wydziału oświaty w Józefowie. – Władze miasta zdecydowały, że trzeba chronić zdrowie najmłodszych mieszkańców. Dlatego tuż po znalezieniu pieniędzy na zakup oczyszczaczy wysłano zapytania ofertowe do firm oferujących takie urządzenia – tłumaczy.

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne z układem filtracyjnym powietrza. Usuwają składniki smogu, takie jak pyły PM2.5, lotne związki organiczne, a także niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy. Ich użytkownicy obserwują też znaczną redukcję kurzu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Miasto chce kupić
15 sztuk oczyszczaczy stojących – pięć do Przedszkola Miejskiego nr 1 przy ul. Kossaka 14 i 10 do Przedszkola Miejskiego nr 2 przy ul. Sosnowej 17. Oznacza to, że urządzenie znajdzie się w każdym z pomieszczeń zajmowanych przez grupy przedszkolne. Szacuje się, że koszt jednego oczyszczacza wyniesie maksymalnie ok. 2 tys. 500 zł.

– To będą oczyszczacze „skrojone na miarę”, to znaczy ich moc będzie dostosowana do wielkości pomieszczenia – mówi naczelnik Kembrowska. Urządzenia muszą charakteryzować się co najmniej wielostopniową technologią oczyszczania, będą wyposażone w filtr wstępny zatrzymujący większe cząsteczki brudu (włosy, sierść, okruchy itp.) i kurzu oraz filtr HEPA przechwytujący cząsteczki kurzu i pyłków – w tym pyły PM2.5, PM10. Jako dodatkowe wyposażenie mogą mieć czujnik pyłu PM2.5 i filtr węglowy – tak żeby włączały się automatycznie po wykryciu złego stanu powietrza. – Takie parametry określiliśmy jako minimum, jednak dopiero wybór konkretnej oferty rozstrzygnie, jakie to będą urządzenia – zaznacza naczelniczka.

Podpisanie umowy z firmą, która dostarczy oczyszczacze, nastąpi w drugiej połowie lutego. Dzięki temu urządzenia prawdopodobnie trafią do przedszkoli jeszcze przed zakończeniem sezonu grzewczego. Oczyszczacze od miasta dostaną jednak tylko przedszkola miejskie. Pozostałe placówki publiczne muszą takie urządzenia kupić same.

– Miasto nie będzie kupowało oczyszczaczy do przedszkoli, które wprawdzie pełnią funkcję placówek publicznych, ale nie są przedszkolami miejskimi. Te przedszkola na swoją działalność otrzymują od miasta takie same pieniądze jak przedszkola miejskie, więc powinny być w stanie zakupić sobie oczyszczacze – mówi Dorota Kembrowska.

Władze miasta mogą rozważyć w przyszłości kupno oczyszczaczy do innych miejskich placówek, np. szkolnych zerówek. – Zakupione teraz urządzenia potraktujemy jako test. Zobaczymy, jak się sprawdzą. Kolejne decyzje będą podejmowane na bieżąco – zapewnia Kembrowska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.