„Dziadek” zajmie się emerytami

KLUB SENIORA W OŚRODKU W ŚWIDRZE.

W Ognisku Wychowawczym im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Świdrze powstaną klub seniora i dzienny dom pobytu dla osób starszych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otrzymało ponad 2 mln zł unijnego dofinansowania na specjalny program pomocy seniorom.

SYLWIA WYSOCKA

Projekt „Poprawa funkcjonowania osób niesamodzielnych z terenu powiatu otwockiego poprzez uruchomienie usług socjalnych świadczonych w formie wsparcia dziennego” otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości prawie 2 mln 236 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze 353 tys. 602 zł z budżetu państwa, co w sumie daje prawie 2 mln 590 tys. zł. Wkład własny powiatu otwockiego to na razie 205 tys. 381 zł.

Program na sześć lat

– Tym projektem rozpoczynamy realizację wieloletniego, profesjonalnego programu polityki senioralnej – informuje Małgorzata Woźnicka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku. To PCPR, którego pracownicy opracowali program, będzie w najbliższych latach realizowało jego założenia. Pieniądze, które udało się pozyskać, wystarczą na lata 2018-2020, jednak dla trwałości efektów program będzie kontynuowany w latach 2021-2023, tyle że wtedy już w całości zapłaci za niego powiat otwocki. Kwotę finansowania usług obliczono dziś na 2 mln 710 tys. 622 zł.

Ośrodek innowacji

Projekt zakłada utworzenie minimum 80 miejsc, w których wsparcie i pomoc uzyskają mający problem z samodzielnym funkcjonowaniem seniorzy z powiatu otwockiego. Powstaną dzienny dom pobytu dla osób starszych (20 miejsc) i klub seniora (30 miejsc). Ponadto 30 mieszkańców zostanie objętych usługami w innowacyjnej formie teleopieki. Jest to zdalny system umożliwiający uzyskanie szybkiej pomocy w razie nagłego wypadku.

– W powiecie przybywa seniorów, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, żeby dobrze zdiagnozować potrzeby i problemy osób w podeszłym wieku – mówi Małgorzata Woźnicka. – Naszym zdaniem ten projekt jest tani, dostępny i profesjonalny. Zakłada utworzenie na terenie Ogniska Wychowawczego „Świder” Powiatowego Ośrodka Innowacji Społecznych. Ta placówka po przekształceniach będzie realizowała zadania z zakresu polityki senioralnej. Mamy już bardzo duże zainteresowanie zarówno ze strony seniorów, którzy przychodzą do PCPR i pytają o plany, jak i rodzin osób starszych – zapewnia dyrektor Woźnicka. Wkrótce PCPR ogłosi nabory do projektu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.