Hojny szpital

NOWA PREZES ZARABIA WIĘCEJ.

Płacili 15 tys. zł, zaproponowali 12 tys. zł, nie zgodzili się na 20 tys. zł, ale wypłacają 17 tys. zł miesięcznie. Taki jest efekt negocjacji stawki wynagrodzenia prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku.

SYLWIA WYSOCKA

Kontrakt menadżerski z 1 lutego 2016 roku z prezes Henryką Romanow, który obowiązywał do 31 grudnia 2017 roku, przewidywał miesięczne wynagrodzenie podstawowe w wysokości 15 tys. zł brutto. Kiedy wygasł, w projekcie nowego zaproponowano jej wynagrodzenie o stałej wysokości 12 tys. zł miesięcznie oraz zmiennej, uzależnionej od realizacji celów zarządczych (np. poprawa wyniku finansowego) w wysokości 30 proc. wynagrodzenia stałego z poprzedniego roku obrotowego. Henryka Romanow na to nie przystała. Zaproponowała stawkę miesięczną stałą w wysokości 20 tys. zł. Ta kwota nie zyskała aprobaty.

Ponieważ zarząd powiatu upublicznił zasady kontraktu z poprzednią prezes, radni oczekiwali, że jawny będzie także kontrakt z nową – Ewą Wojciechowską. Niestety, mimo kilkakrotnie formułowanych wniosków do zarządu i zapewnienia, że kontrakt zostanie przekazany radnym, do tej pory „zapominano” pokazać dokument. Radni dotarli jednak do informacji, że nowa prezes podpisała kontrakt, zawierający stałe wynagrodzenie w wysokości 17 tys. zł miesięcznie i zmienne w wysokości 10 proc. wynagrodzenia stałego. To zdziwiło radnych, bo to więcej, niż pobierała do grudnia prezes Romanow.

Jaka jest logika w tym działaniu, pytał starostę Mirosława Pszonkę na jednym z posiedzeń rady m.in. radny Krzysztof Szczegielniak. – Prezes Romanow dostawała 15 tys. zł. Zgromadzenie wspólników zaproponowało jej 12 tys. zł, ale za kilka tygodni nowej prezes dano 17 tys. zł? – dziwił się.

Sprawę wytłumaczył matematycznie starosta Pszonka. – Prezes Romanow otrzymała propozycję 12 tys. zł plus 30 proc., co dałoby ok. 15 tys. zł. Zażądała 20 tys. zł plus 30 proc., co daje już 26 tys. zł. Prezes Wojciechowska otrzymała kontrakt na 17 tys. zł i 10 proc. – czyli to i tak dużo mniej, niż proponowała pani Romanow – wyjaśnił starosta.

Oby tylko prezes Wojciechowskiej udało się zrealizować chociaż w części jakieś cele zarządcze. W połowie lutego strata szpitala za 2017 rok wyniosła 5 mln 4 tys. 234 zł. I dopóki bilans nie zostanie zatwierdzony, ten wynik może jeszcze ulec zmianie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.