Policyjna szafa z tajnymi teczkami

KOMENDA POWIATOWA W OTWOCKU PODSUMOWAŁA ROCZNE DZIAŁANIA.

Policjanci wzięli na celownik włamywaczy i złodziei z powiatu otwockiego. Funkcjonariusze opracowują specjalne teczki z tajnymi danymi, które ułatwią służbom interwencje. Żeby walka z przestępczością była skuteczniejsza, samorządy przekazały otwockiej komendzie prawie pół miliona złotych.

AGNIESZKA JASKULSKA

O sukcesach, ale i o porażkach rozmawiali policjanci podczas rocznej odprawy, w której uczestniczyła również „Linia Otwocka”. Zdradzamy szczegóły spotkania stróżów prawa, wymiaru sprawiedliwości i samorządowców.

Trochę statystyki

Mł. insp. Hubert Białogrodzki, komendant Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, nie kryje zadowolenia z pracy otwockich mundurowych. – W 2017 r. funkcjonariusze zrealizowali 26 846 służb patrolowych, 3 763 służby na drogach powiatu otwockiego, przeprowadzono 41 747 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wylicza mł. insp. Białogrodzki.

– Średnio każdego dnia funkcjonariusze wykrywają cztery przestępstwa i błyskawicznie docierają na miejsce zdarzenia. Średni czas reakcji na zdarzenie w kategorii „pilne” wyniósł siedem minut i cztery sekundy – podkreśla komendant Białogrodzki. I zaznacza, że powiat otwocki w garnizonie warszawskim staje się coraz bezpieczniejszy dla mieszkańców, co potwierdzają policyjne raporty.

Odkąd mł. insp. Hubert Białogrodzki objął stanowisko komendanta powiatowego, kładzie nacisk m.in. na walkę z włamywaczami, złodziejami i piratami drogowymi. Dlatego od ponad roku policjanci koncentrują swoje działania na walce z włamywaczami i złodziejami, poprawie bezpieczeństwa na drogach (przejścia dla pieszych, właściwe oznakowanie, walkę z piractwem drogowym). W 2017 r. policjanci zabezpieczyli z różnych przestępstw mienie warte około 1 mln zł oraz odzyskali mienie o wartości ponad 187 tys. zł.

– Zarówno w tym roku, jak i kolejnych latach funkcjonariuszy czeka dużo pracy. Jest to związane z wieloma inwestycjami kolejowymi i drogowymi, które wprowadzają wśród pieszych i kierowców zamieszanie – tłumaczy komendant powiatowy. W 2017 r., jeszcze przed rozpoczęciem komunikacyjnej rewolucji w powiecie otwockim, stróże prawa odnotowali 1 548 kolizji oraz 106 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło aż 20 osób, a 116 zostało rannych.

Policyjne teczki

Nadkom. Jędrzej Bełz, zastępca komendanta powiatowego, podkreśla, że w tym roku policjanci skupią się również na działaniach związanych z bezpieczeństwem w miejscach publicznych i zarządzaniem kryzysowym. Dlatego policja zaczyna kompletować teczki z konkretnymi danymi i planami technicznymi.

– Teczki będą dotyczyły budynków użyteczności publicznej, takich jak np.: szpitale, szkoły, przedszkola, urzędy – wyjaśnia. – Znajdą się w nich najważniejsze informacje, które ułatwią szybkie działanie nie tylko policji, ale i innych służb, np. antyterrorystów czy straży pożarnej. W takiej teczce powinny znaleźć się dane techniczne budynku, przyłączy wodnych, dróg dojazdowych oraz numery kontaktowe do administratora obiektu, który w razie potrzeby będzie mógł szybko przekazać dodatkowe informacje, klucze czy karty dostępu. Jest to ważne m.in. podczas ewakuacji dużej liczby osób – wyjaśnia nadkom. Bełz. I dodaje, że teczki znajdą się w policyjnych jednostkach, ale dostęp do nich będą miały wszystkie służby uczestniczące w akcji ratunkowej.

Codzienne interwencje

Nadkom. Bełz nie krył zadowolenia z działalności dzielnicowych, którzy aktywnie interweniują i włączają się w życie mieszkańców. – W powiecie otwockim jest w sumie 21 dzielnicowych. W ubiegłym roku wielokrotnie interweniowali w rodzinach dotkniętych przemocą. Założono 220 Niebieskich Kart. Policjanci nie tylko na miejscu udzielili pomocy osobom poszkodowanym, ale również zadbali o dalsze działania, m.in. przeprowadzili rozmowy ze sprawcami przemocy domowej. W wielu przypadkach ci sprawcy zostali zatrzymani i trafiali do tymczasowego aresztu. To bardzo istotne, aby izolować ich od ofiar – podkreśla zastępca komendanta powiatowego.

Policjanci podsumowali również dane dotyczące zgłoszeń na interaktywnej Krajowej Mapie Za- grożeń Bezpieczeństwa.

– W 2017 r. mieszkańcy zgłosili 428 zdarzeń, z których 226 potwierdzono – mówi nadkom. Bełz. – Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania prędkości (nałożono 519 mandatów), nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu publicznym, niewłaściwej infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk, złej organizacji ruchu oraz gromadzenia się młodzieży zagrożonej demoralizacją – wylicza zastępca komendanta powiatowego. I dodaje, że w 2017 r. funkcjonariusze odbyli 567 służb ponadnormatywnych (na ten cel samorządy przeznaczyły 113 tys. zł). Stróże prawa przeprowadzali również wspólne patrole ze strażą pożarną, strażą miejską (w ramach patroli szkolnych), Strażą Ochrony Kolei oraz strażą leśną (działania przeciwko kłusownictwu i związane z nielegalną wycinką choinek).

Zatrzymani na gorącym uczynku

Drugi zastępca komendanta powiatowego nadkom. Dariusz Sadoch zdradza wyniki działań otwockich kryminalnych. W 2017 r. do policyjnej celi trafiło 1 229 osób, z czego 729 to przestępcy.
Policjanci interweniowali 1 940 razy w przypadku zdarzeń kryminalnych, a 1 082 przestępstwa tego typu zostały wykryte. W tych sprawach było 972 podejrzanych, a 502 osoby zatrzymano na gorącym uczynku.

– W przypadku kradzieży z włamaniem stróże prawa interweniowali 257 razy. Zatrzymano 23 osoby, z których 10 przestępców wpadło na gorącym uczynku – tłumaczy nadkom. Sadoch. I zaznacza, że dzięki zatrzymaniu na miejscu zdarzenia przestępca nie wymiga się od odpowiedzialności.

– Otwoccy kryminalni rozbili czteroosobową grupę włamywaczy, która działała kilka miesięcy temu nie tylko na terenie powiatu otwockiego, ale również w rejonie Wawra i Garwolina. – Otwoccy kryminalni przy pomocy antyterrorystów i funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie zatrzymali czterech mężczyzn, którzy trafili do aresztu na trzy miesiące. Na razie usłyszeli 27 zarzutów, w tym 16 dotyczy kradzieży i kradzieży z włamaniem. Sprawa jest jeszcze w toku – zaznacza nadkom. Sadoch.

Policjanci zatrzymali również na gorącym uczynku złodzieja, który włamał się do auta. – Okazało się, że mężczyzna miał na swoim koncie więcej takich przestępstw. Usłyszał łącznie osiem zarzutów kradzieży z włamaniem – mówi zastępca komendanta. Nadkom. Sadoch dodaje, że policjanci z Karczewa zatrzymali też mężczyznę, który notorycznie włamywał się do myjni samochodowej w Celestynowie. – W toku postępowania wyszło na jaw, że odpowiada on za kilka włamań. Sprawca usłyszał łącznie pięć zarzutów kradzieży z włamaniem. Trafił do aresztu tymczasowego na trzy miesiące – informuje nadkom. Sadoch.

Policjanci tropią również przestępców narkotykowych i tych zajmujących się kontrabandą. Kry- minalni zatrzymali na terenie gminy Sobienie-Jeziory mężczyznę posiadającego znaczną ilość narkotyków.

– Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 564 gramy marihuany, ponad 108 gramów amfetaminy i 234 tabletki ekstazy – wylicza nadkomisarz. W innym miejscu stróże prawa zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przewozili 100 kilogramów krajanki tytoniowej bez żadnych znaków akcyzowych. Jej wartość oszacowano na 20 tys. zł. Nadkom. Sadoch podkreśla, że uciążliwe przestępstwa, które dotykają mieszkańców powiatu otwockiego, to nie tylko kradzieże i włamania, ale również oszustwa m.in. metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Ich ofiarami padają głównie seniorzy.

W styczniu „Linia” opisywała dwie sprawy oszustw i spektakularne zatrzymanie przestępcy, który wyłudzał od seniorów pieniądze.

Wsparcie samorządów:

W 2017 r. samorządy dofinansowały otwocką komendę kwotą 443 tys. zł.

 • Powiat otwocki przekazał łącznie 90 tys. zł (70 tys. zł na zakup oznakowanych samochodów służbowych, 20 tys. zł na zakup sprzętu teleinformatycznego).
 • Otwock przekazał 120 tys. zł (50 tys. zł na zakup oznakowanego oraz nieoznakowanego samochodu służbowego, 50 tys. zł na służby ponadnormatywne, 20 tys. zł na nagrody, 400 elementów odblaskowych, 70 plakatów).
 • Józefów przekazał 85 tys. zł (35 tys. zł na zakup oznakowanego samochodu osobowego, 40 tys. zł na służby ponadnormatywne, 10 tys. zł na nagrody).
 • Karczew przekazał 18 tys. 500 zł (13 tys. 500 zł na służby ponadnormatywne, 5 tys. zł na nagrody).
 • Wiązowna przekazała ok. 113 tys. zł (31 tys. 100 zł na czynności administracyjno-biurowe wykonane na posterunku, 55 tys. 900 zł na finansowanie etatu dzielnicowego w Wiązownie, 7 tys. 900 zł na nagrody, 9 tys. 100 zł na użyczenie sprzętu informatycznego, 7 tys. zł na remont, 1 tys. 300 zł na zakup rolet, 500 elementów odblaskowych).
 • Kołbiel przekazała 1 tys. 750 zł na użyczenie urządzenia wielofunkcyjnego oraz 15 elementów odblaskowych,
 • Celestynów przekazał 15 tys. zł (1 tys. 100 zł na zakup urządzeń AlcoBlow, 10 tys. zł na służby ponadnormatywne, 3 tys. 800 zł na zakup dwóch komputerów, 240 elementów odblaskowych).
 • Osieck przekazał 588 elementów odblaskowych.

Prawie pół miliona złotych na służby, nagrody i sprzęt:
443 tys. zł dofinansowania zostało wykorzystane na:

 • służby ponadnormatywne – 113 tys. 500 zł (567 służb),
 • nagrody – ok. 43 tys. zł,
 • zakup radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych – 155 tys. zł,
 • zakup sprzętu – 131 tys. zł.

Statystyki:

Każdego dnia policjanci:

 • pełnili średnio 38 służb patrolowych,
 • przeprowadzili 73 interwencje,
 • wylegitymowali 144 osoby,
 • 144 razy skontrolowali stan trzeźwości kierowców,
 • zrealizowali jeden konwój i doprowadzenie,
 • wykrywają cztery przestępstwa.
 • W 2017 roku policjanci interweniowali 26 846 razy, w tym 606 to interwencje domowe (142 związane z przemocą).
 • W 2016 roku interweniowali 24 555 razy, w tym 757 w przypadku interwencji domowych (161 związane z przemocą).

Przestępstwa kryminalne:

 • 1333 – postępowania stwierdzone,
 • 561 – podejrzanych (z czego 221 zatrzymano na gorącym uczynku).

Skradziony i odzyskany majątek:

 • wartość mienia zabezpieczonego – 923 tys. 256 zł,
 • wartość mienia odzyskanego – 187 tys. 614 zł.

Działania otwockiej drogówki:

 • 3 763 – służba na drogach,
 • 41 747 – tyle razy kierowcy zostali przebadani na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu,
 • w 2017 r. zanotowano 1 548 kolizji oraz 106 wypadków, w których śmierć poniosło aż 20 osób, 116 zostało rannych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.