Zamykają strażników

WOJEWODA PODTRZYMAŁ DECYZJĘ O LIKWIDACJI STRAŻY MIEJSKIEJ.

Otwocka straż miejska przestanie istnieć od 1 marca. Wojewoda przyznał rację radnym i nie uchylił uchwały w tej sprawie. Nie zmienił decyzji, choć prezydent przesłał pismo, w którym wskazał, dlaczego jego zdaniem uchwała powinna zostać unieważniona.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

 

Prezydencka skarga do wojewody na podjętą przez radnych uchwałę o rozwiązaniu straży miejskiej nie przyniosła oczekiwanego wyniku. Pod koniec stycznia na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta pojawiła się informacja, że wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały. Gdyby została ona uchylona, straż miejska nie zostałaby zlikwidowana wraz z końcem lutego.

Rada miasta miała dwa dni na złożenie do wojewody pisemnych wyjaśnień okoliczności dotyczących procedowania oraz uchwalenia wspomnianej uchwały. Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski w wyznaczonym terminie przesłał wyjaśnienia odnośnie do zarzutów zawartych w piśmie prezydenta z 11 stycznia. Chodziło m.in. o wskazanie, czy projekt uchwały o likwidacji straży miejskiej został zaopiniowany przez prezydenta, Komendanta Stołecznego Policji oraz związki zawodowe. Jest to wymagane zgodnie ze Statutem Miasta Otwocka, na co powoływał się w piśmie prezydent. Zbigniew Szczepaniak miał też zastrzeżenia dotyczące trybu przeprowadzonego głosowania nad uchwałą, czyli głosowania imiennego, o które wnioskowali radni.

Wyjaśnienia przewodniczącego rady miasta musiały być wyczerpujące i zasadne, bo wojewoda nie stwierdził podstaw do uchylenia uchwały o rozwiązaniu straży miejskiej, co oznacza, że pozostanie ona w obrocie prawnym. Oficjalne pismo w tej sprawie ma zostać przesłane do urzędu miasta w tym tygodniu. „Linii” udało się telefonicznie skontaktować ze służbami prawnymi wojewody i potwierdzić tę informację.

Wiceprezydent Piotr Stefański w rozmowie z „Linią” zapowiedział, że jeśli faktycznie taka jest decyzja wojewody, to zostaje jeszcze sąd. Niezależnie od tego uchwała zacznie już obowiązywać, a straż miejska w Otwocku będzie rozwiązana z końcem lutego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.