Zawyżyli pojemność Satera

ŚMIECIOWY PLAN SEJMIKU DO POPRAWKI.

Otwoccy radni złożyli do rady sejmiku wojewódzkiego wniosek o zmniejszenie pojemności składowiska odpadów w Otwocku-Świerku. Czy to oznacza, że przestanie ono być składowiskiem regionalnym?

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Radni z klubów PiS, ChiS i bezpartyjni interweniują w sprawie błędnych zapisów w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Podczas sesji rady miasta radna Monika Kwiek zgłosiła wniosek w tej sprawie, który został przyjęty, ale niejednogłośnie.

Składowisko odpadów w Otwocku-Świerku zostało wpisane do WPGO jako jedno z regionalnych (obok składowiska w Radiowie), na które będą mogły trafiać śmieci z całego regionu warszawskiego. Jest tam zapis, że może ono jeszcze pomieścić 1 mln 380 tys. m3 odpadów, co zgodnie z obowiązującą umową spółki Sater/Amest Otwock jest niemożliwe. Pozostała do wykorzystania pojemność składowiska przy założeniu, że będzie ono funkcjonować do 2027 roku (zgodnie z umową spółki), to 360 tys. ton.

Żeby zapis w WPGO był możliwy do zrealizowania, konieczna byłaby zmiana umowy spółki, na co zgodę musiałaby wyrazić rada miasta. W tej sprawie otwoccy radni przyjęli 1 lutego stanowisko, w którym stanowczo nie zgadzają się ani na zwiększenie limitu składowanych odpadów, ani na wydłużenie czasu jego funkcjonowania. Konsekwencją tego było złożenie wniosku do rady sejmiku wojewódzkiego o poprawę błędnych zapisów w WPGO.

Ta poprawka może mieć istotne konsekwencje. – Dzięki wprowadzeniu zmiany do WPGO zmniejszeniu o ok. 2/3 obecnej wartości ulegnie szacowana pojemność składowiska odpadów w Otwocku. Działanie to zmusi także władze sejmiku województwa do szukania nowej lokalizacji do składowania odpadów dla mieszkańców Warszawy i okolic. Ma to kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego miasta i zakończenia niechlubnego rozdziału składowania śmieci w Otwocku przez wszystkie miejscowości regionu warszawskiego – komentuje współautor wnios-ku do rady sejmiku, przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.