Zakaz handlu w niedzielę

ZAKUPY ZROBISZ W MAŁYCH SKLEPACH I NA STACJACH.

Zamknięte galerie handlowe, puste markety i sklepy. Tak od 1 marca do końca roku będą wyglądały dwie niedziele w każdym miesiącu. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta. To oznacza, że zakupy zrobisz np. na stacji benzynowej, w aptece oraz w małym sklepie, w którym za ladą stanie właściciel.

MATEUSZ KONARSKI

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (np. 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy) wchodzi w życie 1 marca. Jednak ograniczenia w handlu będą wprowadzane stopniowo. Początkowo zakaz nie będzie obowiązywał we wszystkie niedziele.

Dlatego w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. nie są nim objęte zarówno pierwsza, jak i ostatnia niedziela każdego miesiąca kalendarzowego. Będą to niedziele handlowe, ale jeżeli na te dni przypadnie święto, staną się one wolne od pracy. W przyszłym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Analogicznie, jeżeli na ten dzień przypada święto, stosuje się przepis o zakazie handlu. Wszystkie niedziele mają być wolne od 2020 roku.

Zakaz handlu oraz wykonywania związanych z nim czynności i powierzania pracownikom tego typu pracy nie będzie dotyczył m.in.: stacji paliw płynnych, piekarni, cukierni, aptek i punktów aptecznych, kwiaciarni, placówek pocztowych, zakładów leczniczych dla zwierząt, środków transportu, dworców i portów lotniczych, sklepów internetowych, placówek handlowych w zakładach hotelarskich oraz placówek handlowych z przeważającą działalnością gastronomiczną. Dotyczy to również sklepów, w których handel prowadzi sam właściciel.

Według firmy doradczej PwC (raport na zlecenie centrów handlowych) w przypadku zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu obroty sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych spadną w ciągu roku o 4 mld 600 mln zł, co będzie skutkowało redukcją zatrudnienia o 19-20 tys. osób. Najwięcej stracą sprzedawcy odzieży – zanotują spadek obrotów o 1 mld 300 mln zł rocznie i zmniejszą zatrudnienie o sześć-siedem tys. osób.

W plecy będzie też Skarb Państwa – przychody z podatków zmaleją o 890 mln zł, z czego większość (660 mln zł) przypadnie na niezapłacony podatek VAT.

Za naruszenie nowych przepisów będzie można słono zapłacić. Jak podaje art. 10 ust. 1 wspomnianej ustawy, karą za naruszenie tego typu zakazu może być grzywna w wysokości od tysiąca do 100 tys. zł (!).  To już może znacznie zniechęcić przedsiębiorców do powierzania pracy swoim pracownikom w niedzielę.

Wiele firm, zwłaszcza stacji paliw czy sklepów internetowych (gdzie zakaz nie obowiązuje), już zareagowało na nowe prawo. I tak w tych pierwszych zostają rozbudowywane sklepy przy stacjach, aby zachęcić konsumentów do dokonywania w nich zakupów. Z kolei sklepy internetowe chcą wprowadzić swego rodzaju „show roomy” w galeriach handlowych i w wybranych punktach, w których klienci będą mogli samodzielnie, bez obecności obsługi, przymierzyć oferowane przez nie produkty, a potem kupić je poprzez sklep internetowy.

W 2018 roku wolne od pracy będą niedziele:

  • marzec – 11 i 18 oraz 31 marca (skrócone godziny handlu do godz. 14);
  • kwiecień – 1 (Wielkanoc), 18, 15 i 22 kwietnia;
  • maj – 13 i 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki);
  • czerwiec – 10 i 17 czerwca;
  • lipiec – 8, 15 i 22 lipca;
  • sierpień – 12 i 19 sierpnia;
  • wrzesień – 9, 16 i 23 września;
  • październik – 14 i 21 października;
  • listopad – 11 (Święto Niepodległości) i 18 listopada;
  • grudzień – 9 grudnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.