Ekonomia jest jak seks

OTWOCK: GRZEGORZ KOŁODKO W LO IM. SŁOWACKIEGO.

„Dokąd zmierza Polska i świat?” – pod tym tytułem odbyło się kolejne spotkanie licealnej młodzieży z profesorem Grzegorzem Kołodką, byłym wicepremierem i ministrem finansów, uznanym na świecie autorytetem w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. O trudnych i pozornie nudnych sprawach potrafi on opowiadać porywająco.

PRZEMEK SKOCZEK

Pamiętajcie, że ekonomia to rozgrywka, w której nie działamy w pojedynkę. Jest jak seks, potrzeba do niej partnera, drugiej strony. To także sztuka ciągłych i trudnych wyborów. Gdy mamy wybrać między ładną i mądrą a brzydką i tępą dziewczyną, nie ma problemu. Gorzej, gdy na jednej szali kładziemy głupią ślicznotkę, a na drugiej pannę mądrą, ale nieładną. Wtedy należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze cele, co chcemy osiągnąć poprzez wspólne działanie z partnerką, i dopiero wtedy podjąć decyzję. Z ekonomią jest podobnie – profesor Kołodko potrafi obrazowo przedstawiać zagadnienia dotyczące gospodarki i ekonomii.

W czwartkowym (22 lutego) spotkaniu w „Słowaku” uczestniczyli uczniowie klas I, II i III o profilach prawno-europejskim i biznesowym. Tematem dominującym była szeroko pojęta globalizacja i różne jej aspekty oraz skutki. Te dobre i złe. Bo – i to bardzo podkreślał wyjątkowy gość – to zjawisko, jak większość innych na świecie, ma swoje pozytywne i negatywne strony i trzeba umieć się między nimi poruszać. Trzeba działać tak, by maksymalnie wykorzystywać dobre efekty globalizacji, która bardzo pomaga w rozwoju ekonomicznym, zarówno w skali makro, jak i mikro. Równocześnie należy minimalizować negatywne skutki, które ten rozwój mogą hamować.

– Dzięki globalizacji firma z Otwocka, na przykład produkująca mikrofony, może je sprzedawać na całym świecie. Pod warunkiem że potrafi je robić lepiej i taniej niż inni konkurenci. I to jest plus. Jednak medal ma dwie strony i firma z Korei, Argentyny czy Finlandii może sprzedawać u nas swoje towary, doprowadzając do upadku lokalne firmy – opowiadał Grzegorz Kołodko.

Profesor poruszał wiele wątków, opowiadał o perspektywach rozwoju, starając się odpowiadać na zadane w tytule spotkania pytanie. Przestrzegał także przed rosnącą falą nacjonalizmów, przeciwstawiając to groźne zjawisko pozytywnemu z definicji patriotyzmowi i wyraźnie oddzielając oba nurty. Bo o ile patriotyzm to działanie na rzecz kraju, bez szukania wrogów na zewnątrz i w swoich szeregach, o tyle nacjonalizm karmi się nienawiścią, ksenofobią, stereotypami.

Czwartkowe spotkanie jest jednym z wielu zaplanowanych w najbliższych tygodniach przez Grzegorza Kopańskiego, nauczyciela, który postawił sobie za cel konfrontowanie uczniów z różnego rodzaju autorytetami. W liceum gościli już m.in. Hanna Krall i Krzesimir Dębski, a wkrótce odbędą się spotkania z aktorami: Olgierdem Łukaszewiczem, Marią Ciunelis i Anną Dereszowską, dziennikarzem śledczym Tomaszem Sekielskim oraz reporterem i pisarzem Mariuszem Szczygłem.

Sylwetka

Profesor Grzegorz W. Kołodko jest autorytetem w dziedzinie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. Nie tylko jako wybitny naukowiec i teoretyk, autor kilkudziesięciu książek i setek artykułów opublikowanych w 24 językach, ale i jako praktyk. Odegrał jedną z głównych ról w trudnym dziele transformacji polskiej gospodarki, wspierając ten proces także w innych krajach. W 1989 roku uczestniczył w historycznych debatach Okrągłego Stołu, a w latach 1989-1991 był członkiem Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 (rządy Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza) doprowadził Polskę do rekordowego wśród krajów posocjalistycznej transformacji tempa wzrostu rzędu 28 proc. Wszystko to dzięki głębokim reformom systemowym i nieortodoksyjnej polityce rozwoju.

Jemu też zawdzięczamy od 1996 roku członkostwo w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Potem tekę ministra finansów i stanowisko premiera objął jeszcze w latach 2002-2003 w rządzie Leszka Millera i odegrał ważną rolę w integracji Polski z Unią Europejską. Za zasługi dla kraju został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obecnie jest dyrektorem Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, Nowy York. Działa również jako ekspert organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prywatnie jest ojcem dwóch córek, maratończykiem i podróżnikiem (zwiedził ponad 160 krajów). Jest wegetarianinem, nie pali papierosów i nie pije alkoholu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.