Ostre cięcie w parku

OTWOCK: MNIEJ DRZEW I KRZEWÓW.

Z otwockiego parku zniknie trochę drzew i krzewów. Pod piły poszły m.in. sosny, klon, lipa i czeremcha. Ale za to powstanie nowy parking. To pierwszy etap rewitalizacji parku miejskiego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Furczące piły w parku to niecodzienny widok, dlatego mógł on budzić oburzenie mieszkańców. Przeprowadzona w ubiegłym tygodniu wycinka odbyła się jednak pod okiem konserwatora zabytków. Prezydent Otwocka wystąpił wcześniej o pozwolenie na usunięcie drzewostanu, bo park jest pod ochroną konserwatorską zgodnie z decyzją z 31 stycznia 1979 roku. To ostre cięcie związane jest z planowaną rewitalizacją parku na podstawie projektu „Rewitalizacja parku miejskiego w Otwocku”. Zostały usunięte także drzewa i krzewy kolidujące z planowaną budową parkingu wzdłuż ul. Pułaskiego.

Zanim konserwator dał zielone światło, jego pracownicy w ubiegłym roku przeprowadzili oględziny w terenie. Za wycinkę niektórych drzew i krzewów nie została miastu naliczona opłata, bo jak stwierdzono, ten drzewostan utracił żywotność, nie kwalifikował się do zabiegów pielęgnacyjnych i nie rokował dobrze.

Naliczono za to opłaty (557 tys. zł) za usunięcie drzew i krzewów, które były w dobrym stanie, a ich usunięcie związane jest z planowaną budową parkingu i przeniesieniem ogrodzenia parku. Opłata została odroczona na trzy lata, jeśli miasto w terminie do 30 listopada br. wykona nasadzenia zastępcze (dziewięć drzew i 300 m2 krzewów).

Konserwator nie dał zgody na wycinkę dwóch drzew – sosny pospolitej i czeremchy amerykańskiej, za to pozwolił na usunięcie 19 drzew i pięciu krzewów. Prace związane w wycinką mają być zakończone do 28 lutego. Aleks

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.