Zablokujemy „Nadwiślankę”!

JÓZEFÓW: MIESZKAŃCY WALCZĄCY O BEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE OSTRZEGAJĄ.

Mieszkańcy józefowskich Górek mają dość codziennego wyczekiwania na możliwość włączenia się do ruchu na drodze nr 801 (aleja Nadwiślańska). – Zróbcie coś ze skrzyżowaniem ulic Górczewskiej i Nadwiślańskiej albo w akcie desperacji zablokujemy tam ruch – apelują do zarządcy drogi.

SYLWIA WYSOCKA

Wyjazd z ulicy Górczewskiej na drogę wojewódzką nr 801 w kierunku Warszawy to w godzinach szczytu wyczyn albo karkołomny, albo czasochłonny. Wbicie się z drogi podporządkowanej pomiędzy samochody pędzące do stolicy jest prawie niemożliwe. Mieszkańcy osiedla Górki w Józefowie już wiele razy prosili zarządcę drogi, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, żeby rozwiązał ten problem. Kilka lat temu mówiło się o sygnalizacji świetlnej w tym rejonie, jednak nigdy nie było na nią zgody. Tłumaczono, że w planach jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801, ale poza remontami nakładki asfaltowej na odcinku w Józefowie na razie niewiele się w tej sprawie dzieje.

Światła albo rondo

– Na odcinku od ulicy kard. Wyszyńskiego w stronę Górek kilka lat temu był już zrobiony projekt przebudowy drogi nr 801. Burmistrz wydał nawet decyzję środowiskową – przyznaje wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek. – Tyle że za tym nie poszły żadne działania, a sygnały, które teraz do nas docierają, nie świadczą o tym, że w najbliższym czasie planuje się tu modernizacje – dodaje.

– Mieszkańców i samochodów przybywa. Jest nas ok. 300 osób – mówiła na posiedzeniu jednej z komisji bezpieczeństwa w lutym była radna z tamtego okręgu Henryka Dudek. Problem się potęguje, a pomysłów na jego skuteczne rozwiązanie nie ma. Mieszkańcy Górek postanowili jednak upomnieć się o swoje. W styczniu wystosowali do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich poparty 200 podpisami apel o opracowanie projektu i budowę w miejscu skrzyżowania sygnalizacji świetlnej albo ronda. – Ponad 10 lat temu mieliśmy nawet zapewnienie od ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna, że w tym miejscu będzie rondo – przypominała na wspomnianej komisji Henryka Dudek.

Obecni na komisji mieszkańcy podkreślając swoją bezsilność, zapowiadali: – Rozważymy zablokowanie alei Nadwiślańskiej – mówił pan Krzysztof. – Będziemy informować józefowską policję, że konkretnego dnia o konkretnej godzinie wyjdziemy na przejście dla pieszych i też zablokujemy ruch. Bo nie widzimy innego sposobu na walkę o to, żeby nam także było dobrze. Zapraszam wszystkich, niech spróbują codziennie w godzinach szczytu wyjechać z Górek. Wtedy zobaczą, jak nam się żyje – podkreślał.

– Tyle lat czekaliśmy na jakieś działanie, że dziś miarka się przebrała. Napisaliśmy pismo i czekamy na odpowiedź. Ale jesteśmy na tyle zdeterminowani, że jeżeli będzie to prawnie dopuszczalne, to np. w piątek o godzinie 16 będziemy chodzić po pasach i blokować skrzyżowanie, bo nie da się tak żyć – zapowiadała inna mieszkanka.

Beznadziejna sprawa?

Na razie jednak sprawa toczy się na piśmie. Petycję mieszkańców poparł burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski. – Wniosek mieszkańców jest w pełni zrozumiały – mówił
w jego imieniu wiceburmistrz Banaszek. – Górki w godzinach szczytu są przez drogę nr 801 całkowicie odcięte od reszty świata. Trudno stamtąd wyjechać, nie narażając zdrowia czy nawet życia. Dlatego burmistrz wystąpi do MZDW z pismem popierającym mieszkańców. Zobaczymy, czy to coś wniesie, czy zarządca drogi uzna, że warto wydać jakieś pieniądze, żeby ulżyć tutejszym mieszkańcom – dodaje.

19 lutego burmistrz Kruszewski wystosował pismo do MZDW, w którym popiera petycję mieszkańców upominających się o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Nadwiślańskiej poprzez opracowanie dokumentacji projektowej i budowę sygnalizacji świetlnej lub ronda. Podobne stanowisko popierające żądanie mieszkańców Górek mają na najbliższej sesji na początku marca podjąć józefowscy radni.

– Dodatkowo poprzemy w nim wniosek mieszkańców Górek o znalezienie rozwiązania usprawniającego włączenie się do ruchu na drodze nr 801 zarówno na skrzyżowaniu z ulicą Górczewską, jak i na drugim skrzyżowaniu – alei Nadwiślańskiej z ulicą kard. Wyszyńskiego, gdzie chcielibyśmy budowy świateł – zapowiada przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski. – To może być sprawa z gatunku „beznadziejnych”, bo dotychczas nasze pisma czy wnioski nie przekładały się na działania zarządcy drogi. Uważamy jednak, że rada miasta musi wzmocnić to uzasadnione żądanie mieszkańców, zwłaszcza że chodzi tu o bezpieczeństwo nas wszystkich – dodaje.

Chcieliśmy ustalić w Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, na jakim etapie jest sprawa. Do czasu zamknięcia tego numeru nie otrzymaliśmy jednak oficjalnej odpowiedzi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.