Pieniądze na ekologiczne piece czekają

OTWOCK: ZŁÓŻ WNIOSEK, WALCZ ZE SMOGIEM!

Kto pierwszy, ten lepszy! Od 1 marca można już składać wnioski o dotacje na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Pula pieniędzy jest ograniczona, a co roku chętnych przybywa. Dlatego jeśli w domu czy w pracy masz stary kocioł lub piec, nie trać czasu i ubiegaj się o pomoc finansową od miasta. Można otrzymać nawet 7 tys. zł.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Smog nie odpuszcza, a Otwock utrzymuje się w czołówce niechlubnych rankingów miast, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. Na ulicach widać coraz więcej osób w maskach ochronnych, które można kupić np. w otwockich aptekach. Możemy jednak wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Jednym ze sposobów jest wymiana starych, nieekologicznych pieców. Władze miasta już od kilku lat zachęcają do tego mieszkańców, oferując im pomoc finansową w formie dotacji na wymianę źródeł ciepła. W tegorocznym budżecie rada miasta zapisała na ten cel aż pół miliona złotych.

Na co udzielana jest dotacja?

Pieniądze przyznawane są na wymianę pieca opalanego paliwem stałym na nowy, bardziej ekologiczny i energetyczny. Aby je otrzymać, należy zlikwidować stare źródło ciepła, co oznacza, że nie można starać się o pomoc finansową na instalacje kotłów czy pieców w nowych, dopiero pobudowanych obiektach, które jeszcze jej nie mają.
Od tego roku warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja starego źródła ciepła opalanego paliwem stałym (węglem, drewnem). Nie podlega zatem dotacji np. wymiana starych kotłów gazowych na nowe.

Kto może otrzymać pieniądze?

O dotację mogą ubiegać się wszyscy właściciele budynków i lokali położonych na terenie Otwocka: zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, instytucje oraz wspólnoty mieszkaniowe. Od 2018 roku nie są dotowane instalacje solarne i fotowoltaiczne. Za to bezzwrotną pomoc finansową na pewno można otrzymać na: przyłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego, pompy ciepła, kotły gazowe oraz przyłączenie do miejskiego systemu gazowniczego, kotły olejowe, kotły węglowe i peletowe co najmniej piątej klasy.

Co zrobić, aby dostać kasę?

Wnioski o dotację można składać do urzędu miasta od 1 do 30 marca. W tym przypadku liczy się kolejność zgłoszeń, według której są rozpatrywane, bo i pula środków jest ograniczona. Po weryfikacji następuje podział wniosków na grupy w zależności od rodzaju nowego źródła ciepła. Ważna jest procedura kolejnych działań, które trzeba wykonać. Pamiętajmy, że najpierw składamy wniosek do prezydenta Otwocka o udzielenie dotacji. Jeśli zostanie on zakwalifikowany do programu, następnie podpisujemy umowę o udzieleniu dotacji pomiędzy wnioskodawcą a prezydentem. Dopiero potem możemy przystąpić do wykonania nowej instalacji i likwidacji starej.

Ważne, aby zrobić to w tym samym roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek o udzielenie dotacji. Po zakończeniu wymiany instalacji składamy kolejny wniosek do prezydenta, tym razem już o wypłatę dotacji. Należy go złożyć w terminie do 30 września roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o udzielenie dotacji. W przypadku przedsięwzięć wykonanych przed podpisaniem umowy dotacja nie może zostać udzielona!

Jeżeli po rozliczeniu wniosków o wypłatę dotacji złożonych od 1 do 30 marca br. pozostaną w budżecie miasta pieniądze na ten cel, prezydent może ogłosić dodatkowy nabór wniosków.

Kto dostanie więcej?

Wysokość dotacji zależy od usytuowania nieruchomości, na której realizowana będzie inwestycja. Centrum miasta oraz dzielnice Kresy i częściowo Świder to rejony, w których poziom zanieczyszczeń jest najwyższy. Obszar ten obejmuje wszystkie nieruchomości znajdujące się przy ulicach stanowiących jego granice, tj. odcinkach ulic: Mickiewicza, Sowińskiego, Wiązowskiej, Ostrowskiej, Reymonta, Kościuszki, Żeromskiego, Filipowicza, Matejki, Batorego, Tysiąclecia, Brzozowej, Majowej, Turystycznej, oraz przy wszystkich odcinkach ulic objętych wymienionymi granicami. Na tym obszarze dotacje są o 10 proc. wyższe niż na pozostałym.

Więcej informacji na temat dotacji można uzyskać:

 • w Urzędzie Miasta Otwocka, ul. Armii Krajowej 5, budynek C, pokój 4,
 • na stronie internetowej urzędu: http://www.otwock.pl,
 • pod numerem telefonu 22 779 20 01 wew. 171, 172,
 • pisząc na adres e-mail: srodowisko@otwock.pl.

Statystyki z 2017 roku

Jaką kwotę i na co przyznano w ramach programu wymiany źródeł ciepła w 2017 roku.

 • Liczba złożonych wniosków: 193 (w tym siedem po terminie naboru).
 • Liczba wniosków niespełniających wymogów formalnych: 1 (41 wnioskodawców wycofało wnioski lub nie złożyło w terminie wniosków o wypłatę dotacji).
 • Liczba udzielonych dotacji: 80.
 • Kwota udzielonej dotacji: 327 tys. 552 zł.
 • Liczba zlikwidowanych palenisk i kotłowni opalanych paliwem węglowym: 45.
 • Liczba źródeł ciepła wymienionych w budynkach i lokalach na korzystniejsze z punktu widzenia kryterium sprawności energetycznej oraz kryterium ekologicznego: 80.
 • Liczba zrealizowanych podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej: 0 i gazowniczej: 11.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.