Samotny „Słowak”

RANKING NAJLEPSZYCH SZKÓŁ ŚREDNICH W POLSCE.

Już po raz 20. miesięcznik „Perspektywy” opublikował listę najlepszych liceów i techników w kraju. Zaskoczenia nie ma. Najlepszym liceum w powiecie otwockim znów okazało się LO im. Juliusza Słowackiego. „Gałczyn” znalazł się poza pierwszą 500. Podobnie otwockie technika – nie ma ich wśród pierwszych 300 czołowych szkół w Polsce. Trochę lepiej nasze szkoły wypadły na tle województwa.

SYLWIA WYSOCKA

W tegorocznym rankingu przeanalizowano wyniki 2186 liceów ogólnokształcących oraz 1743 techników. Głównym kryterium były wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz osiągnięcia szkół w olimpiadach przedmiotowych. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 uczniów oraz w których średnie wyniki ze zdawanych obowiązkowo języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

W skład Kapituły Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018 weszli przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych: przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przewodniczącym kapituły jest prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

Po co tworzony jest ranking? Jak podkreślają autorzy, stanowi on źródło informacji dla kandydatów do szkół, ich rodziców, ale także organów prowadzących i kadr samych placówek. „Pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową 15 najlepszych liceów i techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoki poziom, a która wspina się coraz wyżej w zestawieniu. Gdzie najlepiej wypada matura z matematyki, a gdzie jest najwięcej laureatów olimpiad. To wiedza na wagę życiowego sukcesu” – podkreślają twórcy rankingu.

Jak w tym wszystkim wypadają otwockie szkoły? Poziom trzyma LO im. Juliusza Słowackiego, które po raz piąty otrzymało srebrną tarczę. Jest to odznaczenie dla szkół, które w ogólnopolskim rankingu znalazły się na miejscach od 101 do 300. „Słowak” uplasował się na 176. miejscu ogólnopolskiego rankingu. Drugie otwockie liceum ogólnokształcące znalazło się poza pierwszą 500 (miejsc poza nią nie wymienia się już enumeratywnie).

Z kolei otwockie technika w ogólnopolskim rankingu są poza wymienioną 300 najlepszych szkół w Polsce. Jeśli chodzi o ranking wojewódzki, to „Słowak” jest już na 49. miejscu, a LO im. Gałczyńskiego na 132. W przypadku techników: Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica (przy „Ekonomiku”) jest na miejscu 59., a Technikum nr 2 („Nukleonik”) na 86. Niestety, tendencja jest spadkowa.

Komentarze

  • Robert Pielak, dyrektor LO im. J. Słowackiego w Otwocku
    Trudno doradzać innym, co zrobić, żeby znaleźć się na wyższych miejscach w rankingu, bo to nie takie proste. Nasza szkoła do tego sukcesu dochodziła przez prawie dekadę. To jest kwestia stosowanych rozwiązań organizacyjnych, tworzenia w gronie pedagogicznym atmosfery sprzyjającej osiąganiu celów edukacyjnych, angażowania do tego ludzi. Nam udało się to zrobić. Konsekwencją jest to, że przychodzą tłustsze lata, gdy szkołą jest zainteresowana młodzież bardziej ambitna. Bo dużo zależy od tego, czy przychodząca młodzież ma motywację do nauki, jest zdeterminowana, żeby zdobywać wiadomości i umiejętności, jest przygotowana na proces uczenia się, który najbardziej przebiega w głowach uczniów. Wszystko złożyło się na to, że piąty raz otrzymaliśmy srebrną tarczę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pozostaniemy w grupie srebrnych szkół.
  • Aneta Bartnicka, członek zarządu powiatu
    Srebrna tarcza dla Liceum im. Juliusza Słowackiego jest powodem do radości. Na ten sukces ciężko pracowała cała społeczność szkoły, a przede wszystkim nauczyciele, którzy byli dla swoich uczniów przewodnikami. Bardzo im za to dziękuję. Owoce tej pracy przekładają się na niesłabnące zainteresowanie „Słowakiem” i sukcesy podczas rekrutacji. Jednak uważam, że zawsze może być lepiej i należy dążyć do podwyższania poziomu, nieustannego rozwijania się. Zdecydowanie przesadą jest kierowanie się przy wyborze szkoły wyłącznie rankingami, bo choć stoi za nimi ciężka praca, to zawsze jest to tylko bezduszna statystyka, która nie mówi o ofercie szkoły, panującej w niej atmosferze, o tradycji i o tym, w jaki sposób są kształtowani młodzi ludzie. Dlatego jestem przekonana, że bardzo ważne jest wypośrodkowanie. Z całą pewnością rankingi nie powinny „rządzić” i nie powinny być jedynym wyznacznikiem określającym wartość szkoły, pracy nauczycieli i uczniów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.