Babcia pełna wigoru

Starych drzew się nie przesadza… Ale 90-letnia pani Ada Kołtuniak zdaje się przeczyć temu powiedzeniu. Rodowita warszawianka zwiedziła pół Europy i mieszkała w wielu miejscach. W końcu na stałe osiadła w Otwocku. Z sentymentem wspomina jednak roczny pobyt w Woli Karczewskiej…

WOJTEK SIERGIEJUK

Nad Świder, gdzie znalazła swoje miejsce na ziemi, pani Ada przybyła z Mokotowa pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Wiosną 2016 roku syn, który pobudował dom w Woli Karczewskiej, zabrał ją do siebie. Mieszkając w gminie Wiązowna, seniorka skorzystała z możliwości, jakie zostały tam stworzone dla ludzi w podeszłym wieku, i zaczęła uczęszczać do Domu Dziennego Pobytu „Senior – WIGOR”.

Pani Ada jest naszą stałą Czytelniczką. Jak mówi, „Linię” czyta od deski do deski. Artykuł o placówce w Woli Karczewskiej przywołał miłe wspomnienia. „Bardzo wzruszył mnie artykuł o klubie seniora w Woli Karczewskiej, który ukazał się 22 stycznia. Przez pewien czas byłam pensjonariuszką domu «Senior – WIGOR» i muszę przyznać, że jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie seniorzy mogą spędzić miłe chwile z przyjaciółmi, a także nawiązać nowe znajomości. Mogą rozwijać swoje pasje i zamiłowania oraz wyżalić się lub podzielić radością. W ciągu tych kilku godzin mogą po prostu poczuć się szczęśliwi (…)” – pisze seniorka.

„Wielu ludzi nie dostrzega osób w podeszłym wieku, a przecież my istniejemy. Wciąż potrafimy być romantyczni, czuli na dotyk dłoni. My w tym wieku naprawdę nie oczekujemy wiele. Czasem wystarczy czułe spojrzenie w oczy czy uśmiech drugiej osoby…” – czytamy w liście nadesłanym do redakcji.

Wiosną ubiegłego roku nasza Czytelniczka postanowiła jednak zamieszkać w wynajętym mieszkaniu w Otwocku. Ale to nie przeprowadzki żal jej najbardziej, tylko rozstania z domem „Senior–WIGOR”, choć jak zapewnia jego dyrektor Krystyna Motyka, miejsce dla pani Ady zawsze się znajdzie.

– Bardzo przeżyłam rozstanie z Wolą Karczewską, bo przez ten rok już trochę zżyłam się z przychodzącymi tam osobami. Nawet pan sobie nie wyobraża, jak takie miejsce jest potrzebne starszym ludziom, którzy naprawdę pragną kontaktu z drugim człowiekiem. Dom pobytu „Senior–WIGOR” im to umożliwia. Tam przebywają osoby często zniedołężniałe, samotni mężczyźni, którzy sami nie potrafią przygotować ciepłego posiłku. Tam mogą na to liczyć. A także na bliskość drugiej osoby – zapewnia pani Ada.

W Woli Karczewskiej wszyscy zapamiętali ją przede wszystkim za sprawą… szalików, czapek i rękawiczek, które podczas pobytu robiła na drutach swoim przyjaciołom.
Zarówno dla pani Ady, jak i dla innych seniorów z powiatu otwockiego mamy jednak dobrą wiadomość. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku otrzymało ponad 2 mln zł unijnego dofinansowania na specjalny program pomocy seniorom. Dzięki temu w Ognisku Wychowawczym im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Świdrze powstanie klub seniora i dzienny dom pobytu dla osób starszych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.