Duże rodziny zapłacą mniej

KARCZEW: REWOLUCJA W OPŁATACH ZA ŚMIECI.

Masz co najmniej troje dzieci i mieszkasz w Karczewie? Teraz zapłacisz mniej za śmieci. Zgodnie z przygotowaną uchwałą całkowicie zwolnione z opłaty śmieciowej będzie każde trzecie i następne dziecko w rodzinie.

SYLWIA WYSOCKA

To będzie bardzo konkretna pomoc zwłaszcza dla naprawdę dużych rodzin. Sama znam rodziny np. z szóstką dzieci, w których opłaty za śmieci ponoszone od osoby to poważny wydatek dla domowego budżetu. Teraz każda duża rodzina zapłaci najwyżej za dwoje dorosłych i dwoje dzieci – mówi Danuta Trzaskowska, przewodnicząca rady miejskiej.

Projekt uchwały przygotowany przez karczewski urząd zakłada, że zwolnione z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą trzecie i kolejne dzieci w rodzinie. Rada gminy może bowiem w drodze uchwały zwolnić w całości lub w części z tych opłat rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie Karta Dużej Rodziny. Jak przewidują urzędnicy, szacowana wartość zmniejszenia wpływów po wprowadzeniu ulgi wyniesie ok. 31 tys. 788 zł rocznie.

– To dane opracowane na podstawie informacji o tym, ile rodzin w Karczewie ma Kartę Dużej Rodziny. Takich rodzin jest 166 – wyjaśnia Józef Michałowski, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego i strategii. – Liczymy się z tym, że koszty wprowadzenia ulgi mogą być większe – dodaje.

Częściowe zwolnienie z opłaty za odbiór i zagospodarowanie śmieci nie będzie automatyczne. Rodziny będą musiały złożyć deklarację oraz udokumentować prawo do zwolnienia z opłaty za śmieci trzeciego dziecka i kolejnych pociech. Ulga przysługiwać będzie rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci do uzyskania przez nie pełnoletności lub do 25. roku życia w przypadku młodzieży uczącej się. Aby płacić mniej, trzeba będzie złożyć deklarację o wysokości opłaty za śmieci wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do skorzystania z częściowej ulgi. Wzory będą dostępne w urzędzie Miejskim.

Uchwała w sprawie częściowego zwolnienia z opłat ma zostać podjęta na sesji pod koniec lutego. Głosowanie to raczej formalność. Komisje zaopiniowały projekt pozytywnie, radni podkreślają, że jest on zgodny z ich oczekiwaniami i deklarują jego poparcie. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. – Najbezpieczniej założyć, że deklaracje w sprawie zwolnienia z opłat będzie można składać w drugim kwartale roku i na bieżąco dowiadywać się, czy uchwała weszła w życie – mówi naczelnik Michałowski. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.