L-ka z Ługów do PKP

NOWA LINIA NAJWCZEŚNIEJ WE WRZEŚNIU.

Karczew dogadał się z Otwockiem w sprawie wytyczenia trasy lokalnej linii autobusowej kursującej z osiedla Ługi do stacji PKP w Otwocku. Teraz pozostaje jeszcze porozumieć się z ZTM. Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. Nowa L-ka nie ruszy wcześniej niż we wrześniu.

SYLWIA WYSOCKA

Trasa nowej L-ki przebiegałaby według schematu: pętla przy kościele na Ługach – ul. Generalska/os. Morskie Oko – ul. Wyszyńskiego – Karczew centrum (kościół św. Wita) – os. Ługi – Otwock. Taka propozycja od początku była krytykowana przez przedstawicieli ZTM, którzy rekomendowali prostą i szybką trasę: centrum Karczewa – osiedle Ługi – PKP Otwock. Jednak karczewscy i otwoccy radni na wspólnym posiedzeniu pod koniec stycznia pozytywnie zaopiniowali dłuższy wariant.

23 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek, prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz dyrektor ZTM Wiesław Witek. – Podczas dyskusji pracownicy ZTM znów przywoływali argumenty, że trasa musi mieć prosty przebieg, a linia musi się opłacać – relacjonuje burmistrz Łokietek. – Na szczęście dyrektor Witek stwierdził, że skoro samorządy płacą (współfinansowanie linii przebiega zazwyczaj w proporcji – 20 proc. kosztów ZTM, 80 proc. samorząd – przyp. red.), mogą mieć określone wymagania co do przebiegu trasy i częstotliwości kursów. Na spotkaniu ustaliliśmy, że w pierwszej dekadzie marca ZTM wyceni trasę, którą zaproponowaliśmy, a Otwock i Karczew do końca marca zabezpieczą w swoich budżetach wymagane kwoty. Po podpisaniu porozumienia ZTM uruchomi przetarg na wyłonienie przewoźnika – tłumaczy burmistrz.

Według tego harmonogramu linia mogłaby zostać uruchomiona 1 września. W tym czasie Otwock musiałby uzupełnić przystanki, na których autobus będzie się zatrzymywał. W przypadku Karczewa będzie to dodatkowy przystanek vis-à-vis Zespołu Szkół przy ul. kard. Wyszyńskiego. – Wiem, że mieszkańcy czekają na ten autobus. Termin wrześniowy to decyzja ZTM, który zapowiedział, że nie będzie uruchamiać linii na wakacje – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Łokietek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.