Nic, tylko budować galerię

OTWOCK: ZA ROK ZAKUPY PRZY KUPIECKIEJ?

Spółka WOT Invest może rozpocząć budowę galerii handlowej przy ul. Kupieckiej. Radni dali prezydentowi zielone światło do zbycia w formie wieczystego użytkowania działek należących do miasta, na których ma powstać inwestycja.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Decyzja została podjęta podczas sesji rady miasta we wtorek, 27 lutego. Prezydent uwzględnił proponowane przez radnych zapisy w umowie z inwestorem, które zabezpieczą interes miasta, aby budowa galerii przy ul. Kupieckiej nie skończyła się tak, jak sprawa z dziurą w centrum miasta. Chodzi m.in. o okres pięciu lat, jaki inwestor ma na wybudowanie galerii. – Nikt nie chce, żeby sytuacja się powtórzyła. Chcielibyśmy, żeby państwu inwestycja się powiodła, żeby zrobili to państwo jak najszybciej – zapewniał na sesji radny Andrzej Sałaga.

– Rozumiem te obawy, bo wiemy, że jedna inwestycja się nie powiodła, ale my nie możemy za to brać odpowiedzialności – zaznaczył Wojciech Krawczyk, przedstawiający się jako „współudziałowiec inwestora”. Padło też pytanie, w jakim czasie jest on w stanie zrealizować inwestycję po uzyskaniu gruntów od miasta. Na komisji gospodarki miejskiej deklarował, że w ciągu roku.

– Przy wszystkich sprzyjających okolicznościach myślę, że to będzie ten termin, o którym rozmawialiśmy na komisji, ale dla bezpieczeństwa spółki i całej inwestycji zapis pięciu lat jest przez nas akceptowalny. Nie wyrażamy zgody na zmianę tego pięcioletniego terminu – zaznaczył Krawczyk. – Inwestycję chcemy zacząć jak najszybciej, skończyć jak najszybciej, jesteśmy już na tak zaawansowanym etapie, że możemy w ciągu miesiąca czy dwóch wprowadzić generalnego wykonawcę na budowę. Chcielibyśmy, żebyście państwo mogli zrobić zakupy już w Wielkanoc przyszłego roku. Ale ten pięcioletni zapis poszedł już do najemców, do banku, więc to wielce szkodziłoby całej inwestycji, jeżeli teraz zmienicie stanowisko – dodał.

– Musimy zabezpieczyć się jako miasto przed tym, żeby ten płot przez pięć lat nie był „ozdobą” ul. Kupieckiej. To ogrodzenie nie świadczy o prężnie działającej firmie. Gdy mówi pan, że w ciągu roku zrealizuje inwestycję, a proponuje, żeby zapis dotyczył pięciu lat, to proszę nie dziwić się, że zapala się nam czerwona lampka – mówił przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Propozycja skrócenia terminu do 2,5 lat też nie była do zaakceptowania przez inwestora.

– Wiem, że ogrodzenie nie jest za piękne, ale prawo budowlane nie mówi, jakie ma być. Teren budowy ma być po prostu ogrodzony. Mamy kilka pomysłów odnośnie upiększenia tego widoku, ale to też zależy częściowo od dzisiejszych decyzji radnych – odpowiedział Krawczyk.

Podczas głosowania większość radnych wyraziła zgodę na zbycie działek, które należą do miasta. Od głosu wstrzymał się Krzysztof Kłósek, a przeciw zagłosował Andrzej Sałaga. Część działek na ogrodzonym terenie nadal jest w rękach Skarbu Państwa lub ma nieustalony stan prawny (sprawa jest w sądzie), ale to, jak mówił inwestor, ma nie przeszkodzić w rozpoczęciu budowy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.