Obowiązki strażników przejmie policja

OTWOCK: CO PO LIKWIDACJI STRAŻY MIEJSKIEJ?

Od 1 marca nie ma już w Otwocku straży miejskiej. Obowiązki, które do tej pory spełniali w mieście strażnicy, mają przejąć policja, urzędnicy i straż dla zwierząt.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zamiast do straży miejskiej, która została zlikwidowana, mieszkańcy będą teraz dzwonić na policję. W urzędzie miasta nadal będzie można załatwić sprawy związane z martwymi i z rannymi w wypadkach drogowych zwierzętami. Pozostaje też ekopatrol, który kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach. Interwencje związane z zabłąkanymi, bezdomnymi zwierzętami z terenu Otwocka należy kierować, dzwoniąc pod całodobowe numery telefonów inspektorów Straży dla Zwierząt, z którą prezydent podpisał porozumienie. Zgodnie z decyzją rady miasta straż miejska została rozwiązana wraz z końcem lutego. Jako jeden z kluczowych argumentów podano względy ekonomiczne oraz konieczność obniżenia wydatków bieżących w budżecie miasta. Zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje.

Czy urząd miasta jest przygotowany do nowej sytuacji bez strażników? Czy może będzie działał z zaskoczenia? – Urząd nie będzie zaskoczony, tak mogą poczuć się mieszkańcy, którzy teraz nie będą mogli zgłaszać spraw straży miejskiej, tylko zgodnie z deklaracją rzecznika powiatowej komendy praktycznie wszystko mają zgłaszać policji. Powiedział on, że jeśli chodzi o liczbę pracowników i sprzęt, policja jest gotowa przejąć zadania straży miejskiej. W związku z tym wszystkie obowiązki będą przejęte przez policję z wyjątkiem spraw dotyczących zwierząt i tzw. ekopatroli, które powstaną, gdy straż przestanie istnieć – poinformował na sesji rady miasta 27 lutego wiceprezydent Piotr Stefański.

Co stanie się z pracownikami straży miejskiej? – Wszyscy dostali wypowiedzenia z wyjątkiem osób, które są na zwolnieniu lekarskim i nie mogą otrzymać wypowiedzenia, oraz komendanta będącego też powiatowym radnym. W tym przypadku czekamy na opinię rady powiatu (patrz tekst obok). Dopóki w budżecie miasta nie będę miał zagwarantowanych pieniędzy, nie mogę zatrudnić byłych strażników – twierdzi Stefański.

Zdaniem wiceprezydenta liczba osób pracujących w urzędzie, zwłaszcza w wydziale ochrony środowiska, który głównie przejmie zadania po straży miejskiej, jest zbyt mała. – Kiedy będziemy dokładnie wiedzieli, ile osób potrzeba, do rady miasta zostanie złożony wniosek o zwiększenie pieniędzy na wynagrodzenia i dopiero wtedy będziemy mogli oficjalnie powołać ekopatrol – dodaje Stefański.

Z jego wypowiedzią nie zgodził się przewodniczący rady miasta. – Skład osobowy pracowników urzędu miasta nie ulega zmianie. Z tego, co wiem, wynika, że tylko z jedną osobą rozwiązano umowę o pracę od 1 marca. Umowa pana komendanta prawdopodobnie zostanie podtrzymana z uwagi na decyzję rady powiatu, więc również będzie on do dyspozycji urzędu. Argumentacja, że pan musi zwiększać zatrudnienie, jest słaba, bo większość tych pracowników zmieni wydziały, więc prosimy o rozdzielenie obowiązków, a nie szukanie problemów – mówi Jarosław Margielski. Wiceprezydent zdania nie zmienił.

Ważne numery:

  • 791 617 272 – interwencje związane z zabłąkanymi, bezdomnymi zwierzętami z terenu Otwocka. Straży dla Zwierząt w Polsce z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolskiej 60. Kontakt: Agnieszka Jakubowska. W wyjątkowych sytuacjach Mateusz Janda, tel. 506 280 900;
  • 22 779 20 01 wew. 172 – zgłoszenia o padłych i rannych w wypadkach drogowych zwierzętach, w godzinach pracy urzędu – wydział ochrony środowiska, a po godzinach pracy tel. 609 355 300. W zgłoszeniu należy podać informacje dotyczące wskazania dokładnego miejsca, w którym znajduje się padłe/ranne zwierzę, oraz określenie gatunku zwierzęcia;
  • 22 779 40 91 lub 997 – Komenda Powiatowa Policji – pozostałe sprawy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.