Zniszczyli figurkę Jezusa

OTWOCK: CHULIGAŃSKI AKT PRZED JEDNOSTKĄ STRAŻY POŻARNEJ.

Dla nich nie ma świętości! Dwóch wandali zdewastowało figurkę Jezusa, która od ponad 20 lat stała w przydrożnej kapliczce przed remizą strażacką przy ul. Narutowicza w Otwocku-Jabłonnie. Chuligani roztrzaskali ją o drzwi do jednostki strażackiej. Wszystko nagrała kamera. Sprawą zajęła się policja.

AGNIESZKA JASKULSKA

Mieszkańcy Jabłonny są zbulwersowani! – To się w głowie nie mieści. To oburzające, że dwóch łobuzów zdewastowało figurkę Pana Jezusa – irytuje się Ryszard Auguściński, strażak ochotnik, który niedawno obchodził 60-lecie służby w OSP Otwock-Jabłonna. Gipsowa figurka przedstawiała Najświętsze Serce Jezusa Chrystusa (symbolizuje boże miłosierdzie). Stała w przydrożnej kapliczce naprzeciwko remizy OSP Otwock-Jabłonna przy ul. Narutowicza.

– Kapliczka została zbudowana około 80 lat temu, w 1938 r. w miejscu, gdzie stał ogromny drewniany krzyż. Wtedy mieszkańcy wstawili figurkę Matki Boskiej do kapliczki, ale potem została zastąpiona figurką Jezusa – tłumaczy 86-letni Edmund Kałowski. I dodaje, że rzeźba Jezusa nie była duża ani cenna, raczej bardzo skromna, zwyczajna. – Mimo to miała duże znaczenie dla mieszkańców. O kapliczkę dbają przede wszystkim mieszkańcy Jabłonny, ale także strażacy, którzy kilka lat temu zupełnie ją odnowili – podkreśla strażak ochotnik. Janina Szymańska, mieszkanka Jabłonny dodaje: – Każdy, kto ją mijał, mógł się przeżegnać, zmówić modlitwę. Przy kapliczce kółko różańcowe odmawiało też różaniec.

Kilka dni temu w nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26 lutego) około godz. 4 niedaleko remizy zatrzymał się samochód. Wysiadło z niego dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat. – Zbili szybę w miejscu, gdzie stała figura, wyjęli ją i rzucili nią w bramę garażową straży. Figura rozpadła się na kilka części, a brama została uszkodzona – tłumaczą strażacy ochotnicy z OSP Otwock-Jabłonna. Chuligani na tym nie poprzestali. Mężczyźni poprzewracali kontenery na używaną odzież i przekręcili kilka znaków drogowych, rysując na nich markerem obraźliwe znaki.

– Całe zdarzenie nagrały kamery monitoringu – podkreślają ochotnicy z OSP.

W poniedziałek strażacy opisali sytuację na facebookowym profilu OSP Otwock-Jabłonna. Postawili wandalom warunek, że jeśli nie zgłoszą się do remizy do godz. 17, o sprawie zostanie powiadomiona policja. Tak też się stało. – Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia oraz nagrania z monitoringu. Poszukujemy sprawców tego bulwersującego aktu wandalizmu – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Wszystkie osoby, które wiedzą coś na temat sprawców dewastacji, proszone są o kontakt z policją – apeluje nadkom. Niezdropa.

Okazuje się, że to niejedyny taki przypadek w Jabłonnie. – W naszej okolicy jest kilka przydrożnych kapliczek, niektóre mają prawie 100 lat, np. ta na wysokości ul. Stawowej – podkreśla Janina Szymańska. Na początku roku jakieś łobuzy zdewastowały przydrożną kapliczkę, w której stała figura św. Antoniego. Rozbite części figury wrzucili w okolicy ul. Bagnistej. Nikt tego faktu nie zgłaszał, bo mieszkańcy sądzili, że był to pojedynczy incydent. Niestety, sytuacja powtórzyła się kilka dni temu.

– Gdyby sprawcy ukradli figurę i ją sprzedali, żeby mieć na chleb, to jeszcze można by to zrozumieć. Ale żeby zbezcześcić kapliczkę i symbol religijny, to już jest szokujące i oburzające. Niezależnie od tego, czy jest się wierzącym, czy nie, to nie powinno się niszczyć takich miejsc – podkreślają mieszkańcy Jabłonny. Podejrzewają, że sprawcy chuligańskiego wybryku mogą mieszkać w okolicy. – Mamy nadzieję, że policja ich złapie – podkreślają.

Nadkom. Daniel Niezdropa tłumaczy, że zatrzymanie sprawców wandalizmu jest kwestią czasu. Za obrazę uczuć religijnych innych osób i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej sprawcom grozi grzywna, a nawet dwa lata więzienia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.