Kierowcy zdejmą nogę z gazu

OTWOCK: BEZPIECZNIEJSZE SKRZYŻOWANIE PRZY PRZEDSZKOLU.

Droga dzieci do przedszkola sióstr elżbietanek stanie się wreszcie bezpieczniejsza. Skrzyżowanie ulic Świderskiej i Szkolnej ma zostać wyniesione, a przed przedszkolem powstanie parking.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Obecnie pokonanie skrzyżowania jest niebezpieczne, a często chodzą tamtędy piesi z małymi dziećmi, niekiedy w wózkach. Furtka do przedszkola znajduje się w odległości 50 metrów od skrzyżowania, na którym brakuje wyznaczonego przejścia dla pieszych. Po jednej stronie zarówno ul. Świderskiej, jak i ul. Szkolnej brakuje też chodnika. Kąt skrętu dla pojazdów poruszających się główną drogą w obydwu kierunkach wynosi 90 stopni. Ze względu na zabudowania powoduje to całkowite ograniczenie widoczności dla nadjeżdżających pojazdów oraz poruszających się pieszych. Dlatego też rodzice i dyrekcja przedszkola zwrócili się o pomoc do władz miasta.

Na początek proponują ustawienie na skrzyżowaniu luster, które zwiększą widoczność, a także wyznaczenie przejścia dla pieszych oraz właściwe oznaczenie drogi. W dalszych planach zwracają się z wnioskiem o wykonanie bezpiecznego chodnika dla pieszych wzdłuż ulic Świderskiej i Szkolnej oraz wspomnianego skrzyżowania. Sprawą zajęli się radni z komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego. Po wizji w terenie ustalono, żeby zabezpieczyć w budżecie miasta pieniądze na projekt.

– Droga do samego przedszkola jest nieutwardzona, a część kierowców ścina ten zakręt z dużą prędkością. Piesi i rowerzyści w wielu sytuacjach są w niebezpieczeństwie. W związku z tym najbezpieczniej będzie wybudować w tym miejscu wyniesione skrzyżowanie. Zmusi to wszystkich użytkowników ruchu do zwolnienia na zakręcie, poprawy bezpieczeństwa przy wyjazdach oraz włączaniu się do ruchu – takie rozwiązanie zaproponował przewodniczący rady miasta Jarosław Margiel- ski, a pozostali radni je poparli.

Projekt oprócz wyniesionego skrzyżowania ma przewidywać utwardzenie odcinka drogi od skrzyżowania do przedszkola oraz budowę miejsc do parkowania przy ogrodzeniu placówki. Na jego wykonanie rada miasta przeznaczyła już 12 tys. zł. Kiedy możemy spodziewać się przebudowy? – Gdy będzie projekt i będą znane koszty, rada miasta podejmie decyzję, co dalej – mówi w rozmowie z „Linią” Jarosław Margielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.