Nowy grób dla generała

OTWOCK: MIASTO UCZCI PAMIĘĆ JULIANA FILIPOWICZA.

Jest zgoda na przeniesienie szczątków generała Juliana Filipowicza, które spoczywają na otwockim cmentarzu. Nowe miejsce pochówku ma być bardziej godne i reprezentacyjne. Trwają też rozmowy odnośnie do budowy pomnika generała przy ulicy, która nosi jego imię.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że na otwockim cmentarzu spoczywa Julian Filipowicz, który był znaczącą postacią w historii Polski. Generał brygady Wojska Polskiego, który poprowadził żołnierzy podczas kampanii wrześniowej, przechodząc szlak bojowy od Mokrej, przez Warszawę, aż po bitwę pod Tomaszowem Lubelskim. Otrzymał najwyższe państwowe odznaczenia, m.in. Złoty Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari. Ostatnie lata swojego życia spędził w Otwocku. Przebywał w jednym ze szpitali, ale pod zmienionym nazwiskiem ze względów konspiracyjnych. Został pochowany na otwockim cmentarzu. Jego grób jest bardzo skromny, dość trudno dostępny, mało widoczny.

– Ideę przeniesienia grobu generała Filipowicza i działania w tym kierunku rozpoczął dwa lata temu ksiądz proboszcz parafii pw. św. Wincentego à Paulo ks. Bogdan Sankowski – opowiada przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. W spotkaniach z rodziną uczestniczył także prezydent Zbigniew Szczepaniak. Działania stanęły w miejscu, bo członkowie rodziny nie byli jednomyślni w sprawie miejsca pochówku. Była też koncepcja budowy pomnika, którego koszt wyceniono na ok. 100 tys. zł. Miał on stanąć na cmentarzu. Nie było jednak zgody co do lokalizacji, pojawiły się też problemy z udźwignięciem finansowo tego przedsięwzięcia.

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości z pismem do rady miasta zwróciła się Joanna Filipowicz, przedstawicielka rodziny generała, proponując powrót do tematu. Pod koniec lutego przewodniczący rady miasta zorganizował spotkanie, w którym udział wzięli: Joanna Filipowicz, proboszcz Bogdan Sankowski, administrator cmentarza Sławomir Moch, starosta Mirosław Pszonka, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta Andrzej Wysoczański oraz powiatowy radny Zdzisław Zych. Ustalono, że może warto poszukać innego miejsca dla pomnika generała, np. na działce Skarbu Państwa przed budynkiem liceum przy ul. Filipowicza.

– Byłoby to miejsce reprezentacyjne. Przedstawicielka rodziny na spotkaniu zgodziła się, aby grób został przeniesiony. Ustalono, że będzie to miejsce, gdzie są mogiły polskich żołnierzy kampanii wrześniowej i w tej alei na końcu, gdzie jest żywopłot, ma być docelowe miejsce na złożenie szczątków generała. Joanna Filipowicz powiedziała, że jeśli generał znajdzie się wśród swoich żołnierzy, będzie to spełnienie marzeń i oczekiwań rodziny, a i on sam życzyłby sobie tego – relacjonuje przebieg spotkania Margielski.

Temat był też omawiany na komisji kultury, sportu i turystyki rady miasta. Radni pozytywnie zaopiniowali propozycję budowy wspólnie z powiatem pomnika generała Filipowicza na skwerze przed budynkiem liceum. Radny Krzysztof Kłósek zaproponował, aby ogłosić konkurs na projekt pomnika. Poruszono też sprawę organizacji uroczystości patriotycznych.

– W Otwocku nie ma zwyczaju organizowania miejskich uroczystości 15 sierpnia w święto cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego. A powinny być, bo mamy pomnik Chrystusa Króla przy ul. Orlej, który został postawiony rok po tych wydarzeniach. Przy grobie generała można by odprawić mszę i nadać odpowiednią rangę temu wydarzeniu. Poza tym 1 września na cmentarzu przy obecnym grobie generała nie odbywały się żadne uroczystości. Mamy nadzieję, że przy nowym grobie to się zmieni – mówił na komisji Margielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.