Most czeka na przetarg

KTO DOKOŃCZY MOST PRZEZ ŚWIDER?

Ministerstwo Infrastruktury nie przyznało jeszcze powiatowi otwockiemu pieniędzy na drugi etap robót przy budowie mostu w Świdrze, ale przetarg na to został już ogłoszony. – To jest długie, dwumiesięczne postępowanie. Ogłosiliśmy je, żeby zdążyć z pracami – tłumaczy starosta Mirosław Pszonka, zapewniając, że pieniądze na most będą.

SYLWIA WYSOCKA

Most w stanie surowym już stoi. W ubiegłym roku zakończono pierwszy etap inwestycji. W zakres robót weszła nie tylko sama przeprawa przez Świder bez wyposażenia, ale także budowa muru oporowego pod wiaduktem drogi wojewódzkiej nr 721, przebudowa sieci gazowej, urządzeń telekomunikacyjnych i części urządzeń energetycznych. Po stronie Otwocka i Józefowa wykonano też nasypy i przeprowadzono wycinkę drzew. W 2018 roku planowany jest drugi etap budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi (szczegóły w ramce), co ma kosztować ok. 16 mln zł. Po 4 mln zł przeznaczają na to samorządy Otwocka i powiatu. Pozostałe 8 mln zł ma pochodzić z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury.

Powiat złożył do ministerstwa wniosek o przyznanie dofinansowania. Bez czekania na odpowiedź 28 lutego starostwo ogłosiło przetarg na drugi etap rozbudowy ul. Jana Pawła II w Otwocku i ul. Sikorskiego w Józefowie oraz budowę odcinka projektowanej ul. Sikorskiego wraz z obiektem mostowym przez rzekę Świder. Przetarg ogłoszono więc, mimo że nieznany jest precyzyjny termin rozpatrzenia wniosku. – Tego terminu nie znamy – przyznaje starosta Mirosław Pszonka.

– Niemniej został już rozpisany przetarg na kontynuację budowy mostu, ponieważ jest to postępowanie, w którym samo składanie ofert potrwa blisko dwa miesiące. Sądzimy, że do końca tego czasu w Ministerstwie Infrastruktury powinny zapaść decyzje o przyznaniu nam dodatkowej transzy na dokończenie budowy mostu. Nie zakładamy, że w ogóle nie otrzymamy tych pieniędzy, ponieważ inwestycja jest kontynuacją już rozpoczętych prac i z rozmów wynika, że dostaniemy na to środki – tłumaczy starosta.

Czy powiat otrzyma całą kwotę, o którą się ubiega, czyli 8 mln zł? Takiej pewności nie ma.

– Pieniądze na pewno dostaniemy. Jeśli jednak kwota wnioskowana przez wszystkie podmioty starające się o dofinansowanie z rezerwy ministerstwa będzie większa o jakiś procent niż kwota całej rezerwy, to o ten procent może zostać obniżone dofinansowanie, o które się staramy – wyjaśnia skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski. I dodaje, że w zeszłym roku wnioskowana kwota była zmniejszona o 17 proc. – W ubiegłym roku zmniejszono nam środki, ale my zrobiliśmy dużo więcej, niż zakładaliśmy – podkreśla starosta Pszonka.

Czy tak komfortowa sytuacja powtórzy się w tym roku? Mimo wszystko starostwo liczy się z tym, że w przypadku wyższej ceny przetargu dodatkowych pieniędzy na budowę mostu trzeba będzie szukać w budżecie powiatu lub zwrócić się do władz Otwocka o ewentualne zwiększenie wkładu miasta. – Wyników przetargu nie można przewidzieć. Nie wiadomo, czy prace dokończy firma, która wykonywała pierwszy etap inwestycji, czy zrobi to kto inny i za jaką cenę – mówi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek.

Po rozstrzygniętym przetargu firma, która go wygra, będzie miała 130 dni od daty podpisania umowy na wykonanie całości robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wybudowanej infrastruktury.

Zakres robót II etapu obejmuje:

  • wyposażenie obiektu mostowego wraz z m.in. warstwami konstrukcyjnymi nawierzchni jezdni, stalowymi barierami ochronnymi, schodami skarpowymi oraz nawierzchnią chodników, ekranami akustycznymi, oświetleniem,
  • budowę dróg dojazdowych do mostu od strony Józefowa i Otwocka wraz z połączeniem z istniejącym i projektowanym układem komunikacyjnym,
  • przebudowę urządzeń elektroenergetycznych, budowę sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia ulicznego,
  • przebudowę kanalizacji sanitarnej,
  • budowę kanalizacji deszczowej,
  • dokończenie budowy ekranów akustycznych (w I etapie zostały wykonane pale fundamentowe wraz z montażem słupów),
  • wykonanie stałej organizacji ruchu, w tym oznakowanie pionowe i poziome grubowarstwowe,
  • wykonanie robót związanych z zagospodarowaniem zieleni,
  • uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w terminie umownym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.