Protest mieszkańców Górek

JÓZEFÓW: LUDZIE WALCZĄ O BEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE.

Zapowiedzi nie okazały się tylko pogróżkami. Mieszkańcy józefowskich Górek w piątek, 2 marca wstrzymali ruch na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej z al. Nadwiślańską, żeby zamanifestować przeciwko bezczynności zarządcy drogi, co skazuje ich na komunikacyjny paraliż. Domagają się budowy w tym miejscu ronda albo świateł.

SYLWIA WYSOCKA

Niedawno pisaliśmy, że mieszkańcy Górek, czyli części Józefowa znajdującej się po zachodniej stronie ul. Nadwiślańskiej, są oburzeni brakiem działań w celu rozwiązania problemu z włączeniem się do ruchu w drogę wojewódzką nr 801. Skarżą się, że ten komunikacyjny paraliż wpływa na pogorszenie jakości ich życia, zatruwa zdrowie, marnuje czas i szarpie nerwy. Na początku roku mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Napisali wniosek do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich o budowę na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej z al. Nadwiślańską ronda lub ustawienie tu sygnalizacji świetlnej. Podpisało się pod nim prawie 200 osób. Protestujący zapowiadali, że swoje niezadowolenie w przypadku braku reakcji będą wyrażać w ulicznych manifestacjach polegających na zatrzymaniu ruchu na „Nadwiślance”.

Desperacja mieszkańców sięgnęła zenitu. W piątek, 2 marca o godzinie 9 kilkudziesięciu przed- stawicieli mieszkańców Górek stawiło się na skrzyżowaniu, żeby zwrócić uwagę na swoje postulaty. Przechodzili grupowo po przejściu dla pieszych, spowalniając ruch. Na miejsce przybyła telewizja regionalna, która nagrała materiał wyemitowany w programie „Kurier Mazowiecki”. – Mamy tu gehennę, która zwiększa się z każdym dniem – mówiła jedna z mieszkanek. – W tej okolicy poza domami jednorodzinnymi nie ma nic. Nie ma sklepu, apteki, lekarza. Chcąc dostać się do „cywilizacji”, musimy przejechać przez tę jezdnię. Dlatego prosimy o pomoc, bo nie mamy możliwości wyjazdu z osiedla – dodawała inna.

Na proteście pojawili się także przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski oraz radny z tamtego okręgu Grzegorz Nojszewski. – Widzieliśmy desperację mieszkańców. Co z tego wyniknie, to się okaże, ale mieszkańcy są bardzo zradykalizowani, a ich żądania wobec marszałka województwa stanowcze – ocenił Cezary Łukaszewski.

Jeszcze tego samego dnia radni na sesji podjęli stanowisko wspierające żądania mieszkańców Górek i dotyczące bezpieczeństwa na całym odcinku „Nadwiślanki” w Józefowie. Petycja mieszkańców, stanowisko rady miasta oraz pismo, które w podobnym tonie wystosował burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski, trafiły do departamentu nieruchomości w Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich (MZDW). Decyzje mają jednak zapaść dopiero po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu. Jednym z jej elementów będzie statystyka zdarzeń drogowych przekazana przez Komendę Powiatową Policji w Otwocku. – Na podstawie tych statystyk i analizy będzie wiadomo, jak rozwiązać problem mieszkańców – komentuje Monika Burdon z MZDW.

– To pierwszy tego typu protest mieszkańców Górek, ale jak zapowiadają, nie ostatni – mówi w rozmowie z „Linią” radny Nojszewski. – Mieszkańcy są na tyle zdeterminowani, aby co jakiś czas, po zgłoszeniu policji takiego zamiaru, poprzez zahamowanie ruchu na drodze nr 801 „przypominać” władzom województwa, że czekają na konkrety, czyli rozwiązanie problemu.

Komentarz

  • Wicestarosta Paweł Rupniewski: Stanowisko rady miasta w sprawie trasy 801 (www.józefów.pl – przyp. red.) to przejaw wyjątkowego osamotnienia Józefowa w działaniach związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców oraz innych użytkowników trasy. Ukazuje ono, jak wiele podjętych inicjatyw rozbiło się o właściciela drogi, czyli samorząd województwa mazowieckiego. Wniosek z tej sytuacji jest taki, że wszelkie działania dotyczące trasy 801, aby odniosły oczekiwany skutek, muszą być związane z konsolidacją większej grupy samorządowców. Obecnie realizowana jest koncepcja przebudowy drogi do granicy z powiatem garwolińskim. Wkrótce powstanie obwodnica Warszawy. Planowane są spotkania z przedstawicielami naszych samorządów, w których jednym z głównych tematów jest przebudowa drogi 801. Zachęcam włodarzy Józefowa, aby skorzystali z tej okazji i włączyli się we wspólną pracę, której priorytetem jest długofalowe rozwiązanie problemu trasy. Jak pokazuje doświadczenie nie tylko z drogą 801, ale także z trasą nr 721, rezygnacja z pomocy oferowanej przez inne samorządy nie sprzyja efektywności.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.