Kino z misją

SZYKUJĄ SIĘ ZMIANY W REPERTUARZE.

Nie tylko „Gwiezdne wojny”, „Pszczółka Maja” czy „Cicha noc”, ale także filmy chrześcijańskie, historyczne i patriotyczne powinny znaleźć się w repertuarze kina Oaza – uważają otwoccy radni. Takie seanse mają być dofinansowane przez miasto, więc bilety będą tańsze.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jeżeli kino jest dofinansowywane z budżetu, to nie musimy pokazywać tylko filmów komercyjnych, możemy stawiać też na misję propagowania ważnych wartości – z takiego założenia wyszli otwoccy radni z komisji kultury, sportu i turystyki. Dyskusję na ten temat sprowokowało pismo mieszkańca, który zwrócił się do radnych z propozycją dodania do repertuaru kina pewnych filmów.

– Na terenie Warszawy są tylko dwa kina, w których można obejrzeć filmy o charakterze chrześcijańskim. Takie tytuły nie muszą być wyświetlane codziennie albo co tydzień. Ale gdyby znajdowały się w repertuarze regularnie i były zapowiadane, Otwock pozytywnie wyróżniałby się na tle okolicznych miejscowości – przekonywał na komisji Bogdan Tomaszewski.

Przekazał on radnym propozycje 11 filmów dla kina Oaza (ramka). Zaznaczył, że ta lista jest otwarta. – Nie sugeruję, co musi być w repertuarze albo co powinno się w nim znaleźć. Proszę o stworzenie możliwości wpływu radnych czy mieszkańców na to, co jest emitowane – wyjaśnił.

Członkowie komisji kultury podchwycili pomysł. – Wniosek jest słuszny, są to filmy promujące wartości chrześcijańskie, m.in. walkę dobra ze złem – uważa radny Krzysztof Kłósek. Wniosek poparł też Jakub Kosiński. – Trzeba tylko podkreślić, że nam nie chodzi o to, żeby w repertuarze kina znalazły się te wszystkie filmy naraz. Chcielibyśmy pokazywać wybrane tytuły co pewien czas, żeby z jednej strony kino służyło rozrywce i kulturze, ale też pełniło funkcję związaną z wychowywaniem młodzieży i pokazywaniem wartości – podkreślił Kosiński. Jego zdaniem należałoby zastanowić się, czy do repertuaru na stałe nie wprowadzić filmów, które będą powyżej kultury masowej.

– Takie filmy powinny być emitowane cyklicznie. Cena biletów na te seanse byłaby symboliczna. Promujemy w ten sposób propagowanie wartości chrześcijańsko-historycznych, żeby zapewnić frekwencję. Te filmy można by wyświetlać np. w niedziele po południu – dodał przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Do listy zaproponował jeszcze dokument historyczny Grzegorza Brauna pt. „Luter”, który opisuje historię rozłamu Kościoła.

– Dobrze byłoby uwzględnić we wniosku, żeby kino katolickie znalazło się na stałe w repertuarze – dodał radny Dariusz Kosyła.

Członkowie komisji kultury przegłosowali zgłoszony przez radnego Kłóska wniosek do p.o. dyrektora OKiS Sebastiana Rakowskiego o możliwość umieszczenia w repertuarze Oazy filmów wskazanych przez mieszkańca. Radni podkreślili też, że komisji zależy na stałym umiejscowieniu w repertuarze filmów promujących wartości chrześcijańskie.

Sebastian Rakowski jest otwarty na tę propozycję. – Zastanawialiśmy się już wcześniej nad wprowadzeniem bloków cyklicznych filmów, m.in. religijnych, które byłyby wyświetlane np. raz w miesiącu. Myślimy o tym. Jesteśmy tylko ograniczeni czasowo z uwagi na szeroki repertuar teatralny – powiedział w rozmowie z „Linią”.

Propozycje filmów“:

 • „Cristiada” Vivat Christo Rey,
 • „Po drugiej stronie słońca”,
 • „Ludzie Boga”,
 • „Marcelino Chleb i Wino”,
 • „Święty mimo woli”,
 • „Oto jest głowa zdrajcy”,
 • „Popiełuszko. Wolność jest w nas”,
 • „Quo Vadis”,
 • „The Rite” Obrzęd,
 • „Armageddon”,
 • „Jak pokonać Szatana”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.