Mamy nowoczesny oddział dla dzieci

OTWOCK: „SZPITALIK” PRZY UL. ŻEROMSKIEGO PRZENIESIONY NA UL. REYMONTA.

15 sal z łazienkami i miejscem dla rodziców może pomieścić ponad 30 małych pacjentów. Do tego są pomieszczenia dla szkoły, świetlica i plac zabaw. Oddział dziecięcy leczenia chorób płuc i gruźlicy został przeniesiony
do nowego budynku i jest tak nowoczesny, jak można sobie było wymarzyć.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Oddział dla dzieci w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy (MCLChPiG) został przeniesiony z obiektu przy ul. Żeromskiego w Teklinie do nowego budynku na terenie przy ul. Reymonta 83/91. Jego budowa trwała rok. – Prace zaczęły się jesienią 2016 roku, a zakończyły w listopadzie 2017 roku. Wtedy rozpoczął się proces uzyskiwania wszystkich formalno-prawnych pozwoleń na użytkowanie. Od 1 lutego oddział pracuje już w nowo wybudowanym i monitorowanym budynku – opowiada Antoni Błachnio, dyrektor MCLChPiG. Całą inwestycję sfinansował urząd marszałkowski. Jej koszt to ok. 11 mln zł.

W nowych warunkach małym pacjentom jest znacznie łatwiej przebrnąć przez trudny dla nich okres leczenia i zmianę środowiska. Przygotowano dla nich 30 łóżek hospitalizacyjnych w nowocześnie wyposażonych dwuosobowych salach z łazienkami, wy- dzielonym miejscem dla chorych wymagających izolacji oraz świetlicą i placem zabaw.

Budynek ma dwie połączone ze sobą kondygnacje o powierzchni użytkowej blisko 2,5 tys. m2. Na parterze znajdują się: izba przyjęć, część diagnostyczna z pracownią rentgenowską (cyfrowy rentgen) pracownia spirometrii i USG. – Dostaliśmy też pomoc od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym łóżeczka niemowlęce, pompy infuzyjne, kardiomonitory, lokalizator naczyń – wylicza dyrektor Błachnio. Na tym poziomie usytuowane są też pomieszczenia szkoły dla dzieci długo hospitalizowanych (w tym trzy dobrze wyposażone sale dydaktyczne z dostępem do internetu).

Na parterze znajdują się również magazyny, szatnie, pomieszczenia techniczne oraz szpitalna apteka. Co ważne, sale dzieci przystosowane są do pacjentów w różnym wieku i do pobytu rodziców. Mają oni w szpitalu również swoją własną przestrzeń socjalną w świetlicy.

Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie pediatrii i pulmonologii, który prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń układu oddechowego. Mali pacjenci mają za- pewnioną ciepłą atmosferę stworzoną przez cały zespół medyczny i oddanie współpracowników. Oddział jest włączony do sieci informatycznej szpitala – w Teklinie nie można było tego robić. Przed budynkiem znajdują się duży parking i plac zabaw.

– Wszyscy są bardzo zadowoleni z nowego miejsca pracy. Sale są kolorowe i nowoczesne – dodaje dyrektor. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi w czwartek, 29 marca. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.