Poprowadzi nas Paderewski

V BIEG WĄSKOTOROWY – PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Mamy mały jubileusz. Przed nami piąta edycja popularnego biegu z historią w tle odbywającego się na trasie dawnej kolejki wąskotorowej. W tym roku impreza, która odbędzie się 14 kwietnia, wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

PRZEMEK SKOCZEK

Ten bieg jest okazją do krótkiego przypomnienia losów dawnej wąskotorówki, której budowa na trasie Wawer–Karczew rozpoczęła się na początku 1913 roku, a już w kolejnym tzw. samowarki zaczęły regularnie kursować ze stacji Karczew do stacji Most, nieopodal mostu Kierbedzia w stolicy. Połączenie bardzo ożywiło gospodarczo i kulturalnie nadświdrzańskie ziemie. Z pełną mocą zaczęło się wtedy rozwijać uzdrowisko Otwock. Kolejka woziła pasażerów do 1963 roku, choć przez ostatnie 10 lat kursowała już tylko między Otwockiem a Karczewem.

W 2014 roku obchodziliśmy 100-lecie uruchomienia tej trasy. Jubileusz zainspirował pomysłodawców Biegu Wąskotorowego. Od początku jest to wydarzenie organizowane przez Szkołę św. Tomasza z Akwinu w Józefowie. Za nami cztery edycje, tegoroczna będzie z pewnością wyjątkowa – kolejne 100-lecie zobowiązuje. Czekają nas koncerty, wystawy, pokazy grup rekonstrukcyjnych, przejazd pojazdów z epoki, gościem honorowym będzie sam Ignacy Jan Paderewski.

W tej roli pojawi się znany pianista Karol Radziwonowicz, który po biegu da wspaniały koncert. Główną arenę i biuro biegu znajdziemy w siedzibie szkoły przy ul. Piotra Skargi 13.

Zwycięzcy biegu będą wyłaniani na wielu dystansach i w wielu kategoriach. Ten główny to Wąska Dycha na 10 km, która tradycyjnie ma początek przy pomniku ciuchci w Karczewie. Start, zgodnie z przedwojennym rozkładem jazdy, o godz. 14.03. Można też wziąć udział w zawodach Nordic Walking – marsz na siedem kilometrów rozpocznie się przy stacji „Otwock Wąskotorowy” o godz. 14.10. Najkrótszy dystans to Trójka Po Torze, czyli bieg na trzy kilometry ze startem przy stacji „Józefów Wąskotorowy” o godz. 14.15. Meta dla wszystkich jest przy Szkole św. Tomasza z Akwinu.

Zawody są imprezą dla całych rodzin. Przewidziane są nie tylko zmagania sportowe, będzie także okazja do zabawy w wyjątkowych okolicznościach. Maluchy mogą sprawdzić się w biegach na 50, 200 i 500 metrów, a wszyscy chętni wziąć udział w konkursie mody retro oraz spróbować sił w rozgrywkach żywych szachów. Nie zabraknie też muzyki w wykonaniu jazz-bandu.

– Mamy zapewnione wsparcie lokalnych władz w Karczewie, Otwocku i Józefowie. Bardzo nas cieszy ta stała współpraca, dzięki której bieg ma taką oprawę i wiele dodatkowych atrakcji. W tym roku na pewno szykuje się kilka niespodzianek na starcie w związku z jubileuszem 470-lecia miasta Karczewa – zapowiada Agnieszka Kantorowicz, dyrektor ds. organizacyjnych józefowskiej szkoły. – Lista naszych partnerów jest wciąż otwarta. Zapraszamy sponsorów i wszystkich chętnych do pomocy oraz współpracy, którzy mogą wnieść coś więcej do naszego wydarzenia – zachęca. „Linia Otwocka” jest patronem medialnym V Biegu Wąskotorowego.

Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu  
Józefów, ul. Piotra Skargi 13 | tel. 22 465 54 04 | http://www.akwinata.edu.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.