Droga jeszcze nie dla Prusa

OTWOCK: ULICA POWSTANIE, ALE NIE W TYM ROKU.

Dojazd do szpitala specjalistycznego MSWiA w Otwocku oraz parafii Zesłania Ducha Świętego pozostawia wiele do życzenia. Projekt przebudowy ul. Prusa czeka gotowy w szufladzie urzędu miasta. Mimo to ulica nie będzie w tym roku remontowana.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Stan tej ulicy jest bardzo zły. Nie ma parkingu, samochody stoją na ulicy, utrudniając wjazd na naszą posesję i wyjazd z niej. Tu porusza się bardzo wiele osób, które przyjeżdżają do naszego domu, parafii, uczestniczą w różnych spotkaniach. Ale tą ulicą wielu pacjentów przybywa do szpitala MSWiA – mówi ks. Krzysztof Wojda, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.

Parafia i szpital od dłuższego czasu walczą o remont ul. Prusa i budowę parkingu. Do władz miasta trafił kolejny wniosek w tej sprawie, który był omawiany na komisji budżetu i inwestycji rady miasta.

– Jako radny z tego okręgu doskonale znam tę sprawę i podzielam opinię, że ulica powinna być wyremontowana na całej długości – przyznał na komisji radny Przemysław Bogusz. – Zwróciłem się z wnioskiem do prezydenta o umieszczenie tej inwestycji w tegorocznym budżecie. Niestety, tak się nie stało. Obecnie zadania w budżecie rozpisane są tak, że oprócz wszystkich pilnych kontynuowanych lub wprowadzonych w tym roku inwestycji w poszczególnych okręgach miasto pokusiło się jeszcze o wystąpienie o pieniądze na rewitalizację parku miejskiego. Obciążenia związane z rea- lizacją inwestycji są bardzo duże. Wprowadzanie teraz nowych zadań do budżetu jest nieuzasadnione. Należy zrealizować te, które są zapisane, i dopiero wpisywać nowe inwestycje – uważa Bogusz.

Dlatego też radny zgłosił na komisji wniosek o umieszczenie w projekcie uchwały budżetowej na 2019 rok przebudowy ul. Prusa wraz z remontem chodników na odcinku objętym wykonanym projektem (od ul. Żeromskiego do ul. Piłsudskiego). Za takim rozwiązaniem głosowało jeszcze dwóch radnych (Andrzej Sałaga i Witold Wachnicki), od głosu wstrzymała się Barbara Olpińska. – Chciałbym zaproponować, żeby to była jedna z pierwszych inwestycji, które znajdą się w przyszłorocznym projekcie budżetu – dodał Bogusz.

Takie załatwienie sprawy nie zadowala wnioskodawców. – Pismo składaliśmy też do budżetu miasta w ubiegłym roku i dostaliśmy odpowiedź od prezydenta, że zostanie ono uwzględnione w budżecie na 2018 rok. Tak się nie stało – przypomniał proboszcz.

Dyrektor szpitala specjalistycznego MSWiA Dariusz Kołodziejczyk zapytał, czy to prawda, że remont ul. Warszawskiej stoi pod znakiem zapytania z uwagi na problemy z własnością gruntów. – Jeśli tak, to można by pieniądze z tej inwestycji przekazać na budowę ul. Prusa – zaproponował Kołodziejczyk. – Jeżeli chodzi o ul. Warszawską, to potrzebna jest aktualizacja dokumentacji. Z informacji, jakie uzyskałem w wydziale inwestycji, wynika, że realizacja tej inwestycji w tym roku jest możliwa – odpowiedział radny Bogusz.

Dyrektor szpitala wskazał jeszcze jedną możliwość. – Czy jeżeli w budżecie zostaną dodatkowe pieniądze albo jakieś inwestycje nie będą mogły zostać zrealizowane, to radny Bogusz widzi możliwość przeznaczenia tych pieniędzy na ul. Prusa, ponieważ jest już jej projekt? – zwrócił się z kolejnym pytaniem Kołodziejczyk. – Pierwszeństwo w realizacji mają inwestycje już ujęte w budżecie na ten rok. Nie chcę teraz składać deklaracji, co by było, gdyby… To zależy od tego, jak będzie przebiegała realizacja inwestycji zapisanych w budżecie – stwierdził Bogusz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.