„Ograniczcie wstęp dla mammobusów”

NIECODZIENNY APEL PREZES SZPITALA.

Czarne chmury zbierają się nad mammobusami w powiecie otwockim. Nowa prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Ewa Wojciechowska proponuje, żeby samorządy ograniczały pozwolenia na przyjazd mammobusów. Tłumaczy, że mammografię można wykonać w szpitalu, gdzie w wypadku niepokojących wyników lekarze od razu mają plan leczenia.

SYLWIA WYCOSKA

Dotychczas miasta i gminy promowały przyjazdy mammobusów. O akcjach profilaktycznych można było przeczytać na stronach internetowych urzędów czy ośrodków zdrowia. Niezaprzeczalnym walorem mammobusów jest ich mobilność. Na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że „ideą przemieszczania się mammobusów (mobilnych pracowni  mammograficznych) jest jak najlepsze dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Dlatego też mammobus przyjeżdża do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii niedaleko miejsca zamieszkania. Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej. Sprzęt zainstalowany w mammobusie jest taki sam jak stosowany w placówkach stacjonarnych i podlega regularnym kontrolom technicznym”. NFZ podaje także uaktualnianą mapę postoju mammobusów.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ubiegłym roku podczas kilkunastu tysięcy postojów mammobusów w Polsce przebadano ponad milion kobiet. Promując badania wykonywane w mammobusach, podkreśla się, że głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby. Kobiety, które regularnie wykonują mammografię, znacznie rzadziej umierają na raka piersi. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, w tym mammografię.

Z innej perspektywy widzi tę sprawę Ewa Wojciechowska, nowa prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku. Podczas spotkania z lokalnymi włodarzami, które odbyło się 9 marca, zaapelowała, aby nie godzili się na zbyt częste przyjazdy mammobusów. – Tam, gdzie poprzednio pracowałam (prezes PCZ była wcześniej dyrektorem SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim – przyp. red.), wójtowie i burmistrzowie pozwalali, żeby mammobusy przyjeżdżały do gmin. Ponieważ mamy swój mammograf, a NFZ płaci za każdą wykonaną mammografię bez limitu, prosiłabym, żeby ograniczyć takie praktyki, bo to jest działanie na naszą szkodę – przekonywała włodarzy prezes.

– Zdarza się tak, że pacjentki idą do mammobusów, dostają negatywny wynik i nie wiedzą, co dalej zrobić. U nas jest cała ścieżka postępowania. Pacjentka przychodzi na następne badanie, jest kierowana do Warszawy, wiemy, co dalej zalecić. Bardzo proszę, żeby nie pozwalać mammobusom przyjeżdżać tak często, zwłaszcza że w Otwocku są dwa aparaty do mammografii (w PCZ i innej instytucji), a NFZ stoi na stanowisku, że do takich miejscowości mammobusy nie powinny przyjeżdżać. W gminach faktycznie tego nie zabrania – tłumaczyła.

Reakcja włodarzy była różna. Wójt Osiecka Karolina Zowczak przyznała, że argumentem, który może przekonać o ograniczeniach przyjazdu mammobusów, jest wspomniany przez prezes brak dalszej ścieżki leczenia. Wójt Kołbieli Adam Budyta podkreśla jednak, że przychylność dla mammobusów wynika z tego, że ułatwiają one kobietom dostęp do badań. – W ciągu roku do Kołbieli przyjeżdża kilka mammobusów. Cieszę się z tego, bo panie nie muszą wsiadać do autobusu do Otwocka, tylko przyjeżdżają na rynek i badanie mają na miejscu.

I wiem, że te badania niestety wykryły pewne choroby i jakiś procent kobiet korzystał potem bezpośrednio i bardzo szybko z warszawskich ośrodków specjalistycznych – tłumaczył wójt.
– Wydaje mi się, że gdy mammobus jest na rynku, przy ośrodku zdrowia, czy gdziekolwiek w powiecie, jest to szybka i dobra ścieżka dla wielu kobiet. Na pewno trzeba przeprowadzać akcję informacyjną na temat funkcjonowania mammografu w otwockim szpitalu, ale z całym szacunkiem dla pani prezes, nie odchodziłbym od promowania innego dostępu kobiet do tych badań – zaznaczył Adam Budyta.

Mobilne mammografie W POWIECIE

 • Akurat w przyszłym tygodniu NFZ zaprasza mieszkanki powiatu na badania w mammobusach. Odbędą się one w Celestynowie, Józefowie, Karczewie, Wiązownie i Kołbieli. Bezpłatna mammografia dotyczy ubezpieczonych kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w „Programie profilaktyki raka piersi”. Aby skorzystać z badań, trzeba wcześniej się zarejestrować i podać numer PESEL.
 • Numery kontaktowe dla pacjentów:
  Lux Med, tel. 58 666 24 44, Medica Badania, tel. 42 633 56 61.
 • TERMINY:
  19 marca, ul. Regucka 5 w Celestynowie, w godz. 9-16 (Lux Med),
  20 marca, ul. Skłodowskiej-Curie 5/7 w Józefowie, w godz. 9-17 (Medica Badania),
  21 marca, ul. Widok 2 w Karczewie, w godz. 9-17 (Medica Badania),
  22 marca, ul. Lubelska 36 w Wiązownie, w godz. 9-17 (Medica Badania),
  23 marca, ul. Szkolna 1 w Kołbieli, w godz. 9-17 (Medica Badania).

Badania w „Batorym“

Oczywiście pacjentki w wieku od 50 do 69 lat mogą też bezpłatnie raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne w szpitalu przy ul. Batorego 44 w Otwocku. Pracownia mieści się w głównym budynku na pierwszym piętrze. Informacji udziela i zapisy prowadzi rejestracja Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Zapisać można się osobiście lub pod numerem tel. 22 778 26 85. Badanie jest kompleksowe, pacjentki mogą liczyć na interpretację wyników, a w przypadku wykrycia zmian chorobowych – na wskazanie ścieżki leczenia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.