Pociągiem nie dojedziesz do Otwocka

NA TRZY TYGODNIE ZAMKNĘLI PRZEJAZD KOLEJOWY W MIEDZESZYNIE.

Pasażerów i kierowców czeka jeszcze więcej utrudnień niż dotychczas. Pociągiem można dojechać do Międzylesia, bo tylko niektóre składy dotrą do Falenicy i Otwocka. Przejazd kolejowy w Miedzeszynie jest zamknięty, więc Wawer ogarnie komunikacyjny paraliż. To wszystko związane jest z kolejnym etapem budowy Południowej Obwodnicy Warszawy i węzła „Patriotów” w Międzylesiu.

AGNIESZKA JASKULSKA

Przed świętami podróżnych czeka komunikacyjny koszmar na kolei! Budowa południowej obwodnicy po stronie Wawra idzie pełną parą. Wykonawca przygotowuje się do budowy węzła komunikacyjnego „Patriotów”, który powstanie na wysokości ul. Patriotów i ul. Mozaikowej w Międzylesiu. Dlatego firma Warbud na trzy tygodnie zamyka przejazd kolejowy w Miedzeszynie.

Wykonawca buduje trasę S2 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. W związku z budową południowej obwodnicy od poniedziałku, 26 marca do soboty, 14 kwietnia będzie zamknięty jeden z torów na odcinku Falenica–Międzylesie. – Dla kierowców przygotowano tymczasową organizację ruchu na wschodnim odcinku części ul. Patriotów – informuje firma Warbud.

To jednak wiąże się z poważnymi utrudnieniami w dzielnicy. – Tymczasowa organizacja ruchu na wschodniej części ul. Patriotów zostanie wdrożona 3 kwietnia. Zarząd dzielnicy protestował wobec takiego rozwiązania – podkreślają wawerscy urzędnicy. Samorządowcy tłumaczą, że w czasie 11 dni nakładają się dwa etapy robót, co spowoduje komunikacyjny paraliż w dzielnicy i na całej linii otwockiej. – Zamknięcie wschodniej jezdni ul. Patriotów i jednoczesne zamknięcie przejazdu kolejowego w rejonie PKP Miedzeszyn, bez zapewnienia przejezdnej drogi tymczasowej w ciągu ul. Arniki i ul. Drozdowej, jest niedopuszczalne – podkreślają samorządowcy. – Na takie działania wykonawcy Wawer od samego początku nie wyrażała zgody – zapewniają.

Wykonawca jednak przygotowuje się do budowy węzła „Patriotów” i zamknął przejazd kolejowy w Miedzeszynie w rejonie skrzyżowania z ulicami: Przewodową, Szafirową i Drozdową. Kierowcy mogą przejeżdżać na drugą stronę torów przejazdami w Falenicy (na wysokości ul. Bysławskiej i ul. Walcowniczej) i w Radość (na wysokości ul. Panny Wodnej i ul. Izbickiej). Poza tym zamknięto również ul. Deptak przy skrzyżowaniu z ul. Mozaikową – możliwy będzie tylko wyjazd w kierunku ul. Patriotów.

Niedawno wybudowano ok. 500-metrowy tymczasowy tor, czyli tzw. by-pass kolejowy –  „Linia” pisała o tym w grudniu 2017 r. Dodatkowymi torami pociągi będą omijać plac budowy (obwodnica ma prowadzić pod torami kolejowymi w wykopie).

Od 26 marca do 14 kwietnia pociągi SKM linii S1 i składy linii R7 Kolei Mazowieckich pomiędzy Falenicą a stacją w Wawrze będą kursowały po jednym torze. Oznacza to jeszcze więcej utrudnień dla pasażerów. – Większość pociągów SKM będzie kursowała tylko do stacji Warszawa Wschodnia lub do Międzylesia, a tylko niektóre dojadą do Falenicy i Otwocka – informuje Szybka Kolej Miejska w Warszawie. –  Dla pasażerów zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza na trasie Otwock – Warszawa Wiatraczna. Zastępcza linia ZR7 kursuje w 1 i 2 strefie – podkreśla Zarząd Transportu Miejskiego.

ZR7: WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Błękitna – Widoczna (powrót Widoczna) – Patriotów (jezdnia zachodnia) – Marszałka Józefa Piłsudskiego – Hugona Kołłątaja – Stanisława Staszica – Powstańców Warszawy – Orla – ORLA (powrót: Orla, Świderska). Przystanek graniczny: WĄSKA. Autobusy linii ZR7 mają kursować co 15 minut, a w godzinach szczytu co 10 minut. Natomiast w weekendy, wczesnym rankiem i nocą co 30 minut. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM. Szczegóły na stronach: http://www.ztm.waw.pl oraz http://www.mazowieckie.com.pl.

Na tym jednak nie koniec. Rano, w poniedziałek, 16 kwietnia wykonawca planuje zamknąć wschodnią jezdnię ul. Patriotów na odcinku od ul. Lokalnej do ul. Drozdowej. Natomiast na początku maja prawdopodobnie ruszy tymczasowy odcinek od ul. Patriotów łączący ul. Arniki z ul. Drozdową (objazd ul. Patriotów).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.