Wiązką w raka

MATERIAŁY PRZYSZŁOŚCI ZE ŚWIERKU.

Akcelerator śródoperacyjny IntraLine-IOERT, zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku, zdobył tytuł Polskiego Produktu Przyszłości. A dobrych wieści z NCBJ jest więcej!

PRZEMEK SKOCZEK

Akcelerator elektronów służący do napromieniania tkanek zaatakowanych przez nowotwór powstał przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jest wykorzystywany w trakcie operacji, bezpośrednio po chirurgicznym usunięciu zasadniczej części guza. Wiązka elektronów wnika w chorą tkankę i niszczy komórki rakowe. Urządzenie jest stosowane przede wszystkim w terapii nowotworów piersi, ale nie tylko. Poza skutecznością ta metoda skraca leczenie, zmniejsza ryzyko powikłań i efektów ubocznych, np. dermatologicznych. Pacjent nie musi też znosić niedogodności typowych dla standardowych napromieniowań onkologicznych.

IntraLine-IOERT jest przy tym mobilny i lekki, z łatwością mieści się w drzwiach sali operacyjnej i ma niski poziom promieniowania ubocznego, więc nie zagraża ani zdrowym narządom pacjenta, ani personelowi. Nagrodę przyznano podczas 20. konkursu organizowanego przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Promuje on innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym.

To niejedyne dobre wieści ze Świerku. Ma tu powstać Centrum Doskonałości NOMATEN, opracowujące nowe materiały na potrzeby chemii, radiofarmaceutyków czy przemysłu jądrowego. Przy wykorzystaniu m.in. symulacji komputerowych będą tam badane materiały odporne na ekstremalne warunki pracy: korozję, temperatury i promieniowanie. Takie materiały są niezbędne np. przy konstrukcji nowoczesnych reaktorów jądrowych i termojądrowych oraz w przemyśle kosmicznym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.