Park się zazieleni

OTWOCK: MILIONY NA REWITALIZACJĘ.

Budowa tężni solankowej, modernizacja fontanny i muszli koncertowej, wykonanie alejek i nowych nasadzeń – to tylko niektóre z prac, jakie zostaną przeprowadzone w parku miejskim. Miasto otrzymało ponad 4 mln zł na rewitalizację tego miejsca i dwóch otwockich skwerów. Do tego dochodzi 1 mln zł zapisany w budżecie państwa i 1 mln 850 tys. zł uchwalone przez radę miasta.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwocki park, który jest zabytkiem, od lat czeka na przemianę. Miejsce tak często odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale i gości ma teraz szansę odzyskać dawny blask, ale jednocześnie zyskać odrobinę nowoczesności. Jeszcze nigdy nie było tak blisko do tego, żeby plany na papierze można było wprowadzać w życie. Do tej pory przeszkodę stanowił przede wszystkim brak pieniędzy. Teraz nie powinno być już z tym problemu.

Miastu udało się pozyskać unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pn. „Rewitalizacja parku miejskiego oraz skweru VII Pułku Łączności i skweru Lennestadt”. Dofinansowanie zostało zatwierdzone już przez Ministra Środowiska. Łączna kwota, jaką ma otrzymać Otwock, to 4 mln 306 tys. 441 zł. Umowa na dofinansowanie nie została jeszcze podpisana. Ma to nastąpić do 13 kwietnia br. Biuro ds. Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Otwocka już przesłało niezbędne dokumenty, które są teraz analizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Po pod- pisaniu umowy możliwe będzie przeprowadzenie pełnego zakresu rewitalizacji parku miejskiego, łącznie z nowymi nasadzeniami, wymianą ogrodzenia oraz budową miejsc parkingowych od strony ul. Pułaskiego, gdzie odbyła się już wycinka drzew. Oczywiście projekt rewitalizacji parku został wcześniej zatwierdzony przez konserwatora zabytków.

W parku przybędzie atrakcji i… zieleni. Dobudowane zostaną altany i tężnia solankowa nawiązująca do architektury drewnianej, zmodernizowana ma być muszla koncertowa, zostanie zbudowana widownia, a plac przed sceną będzie utwardzony. Ponadto nowy wygląd zyskają fontanna i parkowe alejki, przybędzie elementów małej architektury, odtworzona zostanie szata roślinna i będzie wykonane nowe ogrodzenie parku.

Ale na tym nie koniec. Rewitalizacja obejmie jeszcze dwa miejskie skwery: VII Pułku Ułanów w centrum oraz Lennestadt vis-à-vis cukierni Sosenka. Na skwerze VII Pułku zaplanowano: stworzenie nowej kom- pozycji przestrzennej, zagospodarowanie placu centralnego, wykonanie nowego układu chodników, nasadzenia nowej roślinności, wykonanie oświetlenia skweru i wyposażenie go w elementy małej architektury. Na skwerze Lennestadt powstanie nowa kompozycja przestrzenna, będzie nowy układ chodników, więcej roślinności, oświetlenie pojawią się też dodatkowe elementy małej architektury.

Całość projektu ma kosztować 13 mln zł. Przypomnijmy, że w budżecie państwa (na wniosek członków Klubu PiS w radzie miasta, którzy zwrócili się do poseł Anity Czerwińskiej o podjęcie działań w tym kierunku) został zabezpieczony 1 mln zł na rewitalizację otwockiego parku. Uchwalając tegoroczny budżet Otwocka, radni zapisali w nim też dodatkowo na ten cel 2 mln zł. Chodzi m.in. o budowę nawierzchni z płyt gresowych, przyłączy sanitarnych, oświetlenia placu wokół fontanny oraz instalacji elektrycznych zasilających muszlę, fontannę i tężnię solankową.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, realizacja projektu rozpocznie się w II-III kwartale br. Zakończenie prac planowane jest w 2019 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.