Zapomnieli o chodniku

OTWOCK: PIESI RAZEM Z ROWERZYSTAMI.

Ulica Kraszewskiego będzie przyjazna dla rowerzystów. Gorzej mogą mieć piesi. W inwestycji za ponad 2 mln zł nie przewidziano budowy… chodnika. Za ewentualne zmiany trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przy ul. Kraszewskiego powstanie ścieżka rowerowa, na którą miasto otrzymało dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Umowa z wykonawcą jest już podpisana, wszedł on na budowę. Tyle tylko, że projekt nie przewiduje chodnika.

– A dlaczego nie powstanie tam ciąg pieszo-rowerowy? Mieszkańcy naprawdę czekali no to, że stary, zniszczony chodnik będzie wyremontowany, a tam, gdzie go ma, zostanie wybudowany nowy. Ale okazało się, że w ZIT-ach została wpisana tylko ścieżka, bo nie przewidziano chodników. I co, po ścieżce piesi będą chodzić? – pytał podczas omawiania miejskich inwestycji na komisji gospodarki 20 marca przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Długość ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych i chodników była jasno określona w czasie występowania o dofinansowanie. Określał to wnioskodawca. Teraz jest za późno, żeby to zmienić – tłumaczył Krzysztof Cyra, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta.

– Mieszkańcy będą pytać, dlaczego nie ma zaprojektowanego chodnika przy ul. Kraszewskiego. Bo taki wniosek złożył prezydent i nie przewidział on budowy ciągu pieszo-rowerowego na tym odcinku. Jako radny z tego okręgu nie zgodziłbym się na to. Jak można budować ścieżkę, gdy chodniki są stare albo w ogóle ich nie ma i piesi nie mają jak się tam poruszać – bulwersował się Margielski.

– Jeśli radni życzą sobie, żeby przy ul. Kraszewskiego był chodnik i takie zadanie pojawi się w budżecie miasta wraz z zapisanymi kwotami na jego realizację, to projektant na zlecenie prezydenta zrobi projekt chodników. Wówczas będzie można je zbudować – zaproponował naczelnik Cyra. – Ścieżka kosztuje 2 mln 200 tys. zł. Ta inwestycja powinna być przemyślana, nie wiem, dlaczego to zostało tak przygotowane. Teraz trzeba będzie szukać w budżecie miasta ok. 800 tys. zł, żeby zaprojektować chodnik przy ul. Kraszewskiego – prognozuje Margielski.

Przewodniczący komisji gospodarki miejskiej Jakub Kosiński dodał, że jeśli radni tak zdecydują i na sesji uda się zabezpieczyć dodatkowe finansowanie, to będzie można zrobić chodniki. Przed wtorkową sesją (27 marca) wydział inwestycji ma przedstawić radnym prognozowany koszt ich budowy. Aleks

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.