Polatali na dwóch kółkach

KOLARSTWO MTB: RUSZYŁ DRUGI PEŁNY CYKL MAŁEJ LIGI XC.

Na Górze Lotnika w Józefowie odbył się inauguracyjny etap cyklu Małej Ligi XC. Impreza, która w tym sezonie będzie liczyć aż 10 eliminacji, buduje coraz lepszą markę, przyciągając kolarzy z różnych regionów Polski.

MARCIN SULIGA

Po ponad pięciu miesiącach przerwy na rowerowy szlak wróciła Mała Liga XC. Nowy sezon zapowiada się bardzo intensywnie, bo organizatorzy zwiększyli liczbę etapów do 10. Wśród nich po raz pierwszy będzie też jeden rowerowy maraton. Mała Liga XC buduje swoją markę, co widać po coraz większej frekwencji na starcie.

– Ten pierwszy wyścig był dla nas bardzo ważny, bo dawał odpowiedź, czy to, co robimy, jest na tyle dobre, żeby zyskiwać na popularności wśród zawodników. Myślę, żę możemy być zadowoleni z efektów. Nasz cykl powoli staje się nie tylko cyklem lokalnym skupiającym zawodników z terenu Mazowsza, ale również z innych rejonów Polski. Zawodników jest faktycznie coraz więcej. Myślę, że gdyby pogoda była trochę lepsza, choć i tak nie było najgorzej, lista startowa też byłaby dłuższa – mówi jeden z organizatorów Małej Ligi XC Maciej Mycielski. Wśród blisko 150 startujących znaleźli się zawodnicy z Siedlec, Rzeszowa, Suwałk oraz Mrągowa.

– Dostaliśmy też sygnały z Pomorza, więc niewykluczone, że w najbliższych wyścigach będziemy gościć zawodników z północnej Polski – dodaje Mycielski.

Sprawdzony poligon

Inauguracja cyklu odbyła się tak jak przed rokiem w Józefowie, w okolicach Góry Lotnika. Ten teren sprawdził się znakomicie podczas poprzedniego otwarcia, dlatego tegoroczna trasa uległa zaledwie kosmetycznym poprawkom. Najmłodsi pokonywali dwukrotnie krótką, ale wymagającą trasę o dystansie blisko półtora kilometra, natomiast starsi i bardziej doświadczeni kolarze pokonywali wielokrotnie – w zależności od kategorii – pętlę o łącznej długości trzech i pół kilometra i całkowitej sumie przewyższeń 66 metrów. Kolarze musieli zmagać się nie tylko z trudnymi podjazdami, ale również pośniegowym błotem, które nie ułatwiało jazdy – zwłaszcza w przypadku braku okularów.

Rodzinne trofea

W wyścigu kids znakomitą jazdą popisał się Jan Michalczyk. Reprezentant Warszawskiego Klubu Kolarskiego niemal od startu przejął pełną kontrolę nad wyścigiem, szybko pozostawiając w tyle resztę rywali. – Najważniejszy jest start. Trzeba od razu mocno wystartować, ale nie na tyle, żeby od razu się nie zmęczyć. Należy odpowiednio rozłożyć siły, aby starczyło ich nie tylko na pierwsze, ale i drugie okrążenie – stwierdził na mecie najszybszy zawodnik pierwszego wyścigu. – Trasa była dziś bardzo trudna, bo było na niej dużo błota, co dało się odczuć przede wszystkim na podjazdach. Wspinaczka pod górki była wykańczająca, dlatego cieszę się, że udało mi się wygrać… Bardzo lubię się tutaj ścigać i liczę, że to nie koniec wygranych w Małej Lidze.
W ubiegłym roku to się nie udało, ale w tym mam zamiar skompletować wszystkie medale – mówi Jan Michalczyk. To nie był jedyny złoty medal, jaki wywalczyła rodzina Michalczyków. W młodszej kategorii dziewcząt na pierwszym miejscu zameldowała się siostra Jana – Liwia.

Dwa medale przypadły również klanowi Świderskich. W starszej kategorii kids dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła Marcelina, natomiast chwilę później w drugim wyścigu ten wyczyn powtórzył jej brat Antoni. Kolarz Trezado wygrał z dużą przewagą kategorię młodzików. – Siostra pojechała bardzo dobrze, więc trzeba było dorzucić jeszcze coś od siebie – stwierdził po dekoracji zwycięzca. – Przez pierwszą rundę cały czas miałem na kole Mateusza Gwiazdę, ale w końcu udało mi się odjechać na jednej z sekcji technicznych i potem starałem się tylko powiększać przewagę. Nie sądziłem jednak, że dystans między nami jest aż tak duży – dodaje Świderski.

– Takich rodzinnych teamów startuje u nas dużo więcej. Świadczy to o tym, że jesteśmy traktowani jako cykl typowo rodzinny. Najlepszym przykładem jest startująca w tym sezonie w barwach Ibox Mała Liga Cycling Team rodzina Małków, w której najpierw startują dzieciaki, a potem na rower wskakują rodzice – mówi Mycielski.

Pobici dominatorzy

Dla Małków seniorów pierwszy etap Małej Ligi nie był do końca udany. W trzecim wyścigu Piotr Małek prowadził przez trzy okrążenia, ale mimo znakomitej jazdy na ostatniej pętli został wyprzedzony. Ubiegłorocznego triumfatora kategorii Masters II
przegonił jego najgroźniejszy rywal Daniel Pepla (Trezado).

Pech dosięgnął również Justynę Małek, która w kategorii ladies była tuż za podium. Jeszcze dalej, na piątym miejscu, była najlepsza zawodniczka poprzedniego sezonu Zofia Czyż. Tę kategorię wygrała mieszkająca w Wiązownie Justyna Tarnowska, która rok temu w Józefowie była druga. – Trasa była identyczna, ale warunki do jazdy były zdecydowanie trudniejsze. Konkurencja też wydawała się silniejsza, dlatego nie spodziewałam się aż tak wysokiego miejsca. Celowałam w miejsce na podium, ale nie do końca wierzyłam w zwycięstwo – przyznaje Tarnowska.

– W ubiegłym sezonie nie udało się mi wziąć udziału we wszystkich edycjach, ale w tym liczę, że załapię się do klasyfikacji generalnej, choć ze względu na starty w zawodach triathlonowych pewnie znów nie uda się wziąć udziału we wszystkich wyścigach – dodaje zawodniczka GO Sport AK Sped Team. W ostatniej turze najszybszy okazał się Krzysztof Łukasik. Zawodnik Renault Team jako posiadacz licencji startował jednak poza konkursem. Pierwsze miejsce na podium wywalczył Mateusz Rejch
(T Bike Racing Team), który o ponad minutę wyprzedził Arkadiusza Jusińskiego (Renault Team).

Liga nabiera tempa

Jeszcze nie opadły emocje po pierwszym etapie Małej Ligi XC, a kolarze już mogą przygotowywać się do kolejnej rundy. Już teraz ruszyły zapisy do kolejnego wyścigu. Drugi etap cyklu odbędzie się 7 kwietnia na Łysej Górze na pograniczu Otwocka i Karczewa. – Chcemy dość intensywnie wykorzystać początek sezonu, aby zawodnicy zapoznali się z tym, co proponujemy, i potem podjęli decyzję, czy chcą u nas startować, bo jak wiemy, kalendarz imprez rowerowych jest mocno „nabity” – mówi Maciej Mycielski. – Mamy zaplanowanych 10 imprez. Dwa miejsca nie są jeszcze podane, bo wciąż rozważamy różne lokalizacje. Niewykluczone również, że w kalendarzu pojawią się jeszcze jakieś nowe imprezy. Jesteśmy otwarci na propozycje – dodaje Mycielski.

Wyniki

 • Kids C1
  1. Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin)
  2. Maciej Żeszczyński (WKK)
  3. Mikołaj Pożyczka (Radom)
 • Kids D1
  1. Liwia Michalczyk (WKK)
  2. Maria Ambrożkiewicz (WKK)
 • Kids C2
  1. Jan Michalczyk (WKK)
  2. Jan Kaźmierowski (SKK Sokół)
  3. Stefan Mandes (WKK)
 • Kids D2
  1. Marcelina Świderska (Trezado)
  2. Aleksandra Kłeczek (SST Lubcza)
  3. Zofia Krysik (WKK)
 • Młodzik
  1. Antoni Świderski (Trezado)
  2. Mateusz Gwiazda (Raz Na Wozie)
  3. Mateusz Szyszko (WKK)
 • Młodziczka
  1. Marianna Żylik (WKK)
  2. Łucja Wierzbicka (Triathlon Siedlce)
 • Junior młodszy
  1. Michał Pomorski (WKK)
  2. Bartosz Samul (MSR Mrągowo)
  3. Kacper Taraszkiewicz (MSR Mrągowo)
 • Juniorka młodsza
  1. Małgorzata Głogowska (MSR Mrągowo)
 • Masters II
  1. Daniel Pepla (Trezado)
  2. Piotr Małek (Ibox ML XC)
  3. Marek Kulik (Baran Cycling Team)
 • Masters III
  1. Jarosław Mitas (Klinika Rowerów)
  2. Piotr Dziedzic (Raz na Wozie)
  3. Tomasz Kuchniewski (Mybike.pl)
 • Masters IV
  1. Krzysztof Mrożewski (Mybike.pl)
  2. Sławomir Wysocki (Patent Team)
  3. Tomasz Kuczewski (Trezado)
 • Elita kobiet
  1. Marta Bazańska (Rafbike.pl)
  2. Klaudia Cichacka (Baran Cycling Team)
  3. Izabela Macutkiewicz (Trezado)
 • Ladies
  1. Justyna Tarnowska (AK Sped Team)
  2. Urszula Luboińska (Trezado)
  3. Anna Pietkiewicz (MTB Suwałki)
 • Juniorka
  1. Natalia Buczek (Triathlon Siedlce)
 • Junior
  1. Adrian Wawer (ETI Lublin)
  2. Kamil Erber (WGR Team)
  3. Bartosz Niebielski (UKS Falenica)
 • Elita mężczyzn
  1. Mateusz Rejch (T Bike Racing)
  2. Arkadiusz Jusiński (Renault Team)
  3. Michał Kamiński (GO Sport AK Sped)
 • Masters I
  1. Artur Mioduszewski (Trezado)
  2. Łukasz Gukiewicz (Absolute Bike)
  3. Jonasz Stelmaszyk (Renault Team)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.