Sąd zdecyduje o losie suni

PO ARTYKULE W „LINII” ODNALAZŁ SIĘ WŁAŚCICIEL.

Głośna akcja dziennikarzy „Linii”, którzy w mroźny wieczór ratowali sunię przywiązaną metalową linką do drzewa, odbiła się szerokim echem w powiecie otwockim i na internetowych portalach społecznościowych. Informacja dotarła także do właściciela suni…

AGNIESZKA JASKULSKA

Żałosne ujadanie suni, które dobiegało z lasu obok szpitala przy ul. Reymonta w Otwocku, w styczniowe popołudnie usłyszał Wojciech Michalak. Było kilkanaście stopni poniżej zera, padał śnieg. Mimo że mężczyzna powiadomił służby, na miejscu nie interweniował nikt poza policją i dziennikarzami „Linii” – redaktorem na- czelnym Arturem Kubajkiem i Agnieszką Jaskulską. Na miejsce dotarła także Sylwia Stachurska z Urzędu Miasta w Otwocku.

Znalazł się pan

Sunia nie pozwalała do siebie podejść, ale dziennikarzom udało się obłaskawić przerażoną psinkę, która była przemarznięta i nieustannie ujadała. Po naszej interwencji na miejsce przyjechała także urzędniczka z otwockiego magistratu. Koniec końców to dziennikarze „Linii” doprowadzili całą akcję do końca i zawieźli sunię do schroniska w Celestynowie, gdzie dyrektor obiecał zaopiekować się nią.

Sonia, bo imię, które nadała jej nasza dziennikarka, przyjęło się w schronisku, nie była jednak bezpańska. Po tym, gdy 22 stycznia w „Linii” ukazał się artykuł, wiadomość o dramacie psinki rozeszła się błyskawicznie. Dotarła także do sąsiadów jej właściciela, który mieszka w Otwocku. To oni powiedzieli mu, że w naszej gazecie jest zdjęcie jego psinki. 63-letni mężczyzna skontaktował się z dyrekcją schroniska. – Lakonicznie tłumaczył, że sunia z jeszcze jednym psem uciekła z domu, a on nie wiedział, co się z nimi stało – mówi Łukasz Balcer, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Sunię uratowali dziennikarze „Linii”, ale drugi pies prawdopodobnie do dzisiaj nie wrócił do domu (w miejscu, gdzie ją znaleziono, przy sąsiednim drzewie również znajdowała się taka sama linka – to miejsce sunia bardzo obwąchiwała).

Sunia ze schroniska

W schronisku okazało się, że Sonia ma wszczepiony pod skórą czip.

– Jednak nie można było odczytać z niego danych. Czip przesunął się i trzeba było przeprowadzić mały zabieg, dzięki któremu udało się odczytać dane o właścicielu – tłumaczy Łukasz Balcer. – Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że Sonia ponad dwa lata temu jako szczeniak została zaadoptowana przez rodzinę z Otwocka. Przez pierwsze miesiące po adopcji kilka razy sprawdzaliśmy, czy w nowym domu piesek ma właściwe warunki i dobrą opiekę. Wszystko było w porządku. Właściciel był zobligowany umową ze schroniskiem do tego, że kiedy Sonia osiągnie odpowiedni wiek, zostanie poddana zabiegowi sterylizacji. Niestety, nie wywiązał się z tego. Dopiero kiedy w styczniu trafiła do schroniska, otrzymała kompleksową opiekę weterynaryjną i została poddana zabiegowi. Teraz jest energicznym i przyjacielskim pieskiem. Sonia uwielbia aportować piłeczkę i spacery po lesie, na które zabierają ją nasi wolontariusze – podkreśla dyrektor schroniska. I dodaje, że sunia jest dobrze wychowana i nie sprawia kłopotów. Jednak jej pan nie przyjechał do schroniska, aby sprawdzić, co się z nią dzieje.

W „odwiedziny” przyjechał za to jego syn, który był zmartwiony całą sytuacją. Sonia go rozpoznała…

Sprawą suni zajęła się policja.

– Wyjaśniamy, dlaczego i w jakich okolicznościach zwierzę znalazło się w lesie, przywiązane do drzewa linką. Zostanie przesłuchany również jego właściciel – zapewnia nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Prokurator rejonowy Jolanta Łubkowska dodaje: – Zwierzę nie może wrócić do właściciela do czasu, aż zostaną zakończone wszystkie czynności wyjaśniające. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy powinno ono wrócić do właściciela, czy jednak trafić do adopcji. Niewykluczone, że o jego losie zdecyduje sąd – podkreśla Jolanta Łubkowska.

Więcej na temat interwencji:
www.facebook.com/TygodnikLiniaOtwocka/videos/1814272978646938/
linia.com.pl/2018/01/23/ratunek-uwiezionej-suni/

Pomóż zwierzakom

Osoby chcące wesprzeć schronisko mogą wpłacić dowolną kwotę na konto bankowe PKO BP na numer rachunku: 43 1020 1156 0000 7102 0061 5146. Więcej na stronie http://www.celestynow.toz.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.