Organizują ruch na nowo

KARCZEW: ZMIANY NA ULICACH OSIEDLA ŁUGI.

Trwają prace nad ostatecznym kształtem stałej organizacji ruchu dla osiedla Ługi w Karczewie. Ma ona w kompleksowy sposób uporządkować zasady ruchu, wprowadzić nowe oznakowanie, wyznaczyć parkingi i miejsca postojowe. Wszystko po to, żeby było bezpieczniej.

SYLWIA WYSOCKA

Osiedle Ługi ma jeszcze w tym roku doczekać się stałej organizacji ruchu. Po wielu miesiącach prac, uzgodnień, wizji lokalnych i spotkań jej projekt jest już na ukończeniu. Przede wszystkim został uzgodniony z Otwocką Spółdzielnią Mieszkaniową i Powiatowym Inżynierem Ruchu Drogowego. Trwają ostatnie spotkania, dokonywane są poprawki będące odpowiedzią na uwagi mieszkańców i radnych z Ługów.

Stała organizacja ruchu ma uporządkować i unormować ruch pieszy i kołowy w obrębie osiedla, przede wszystkim przy ulicach: Andersa, Bema, Maczka (poprzednio Berlinga), Grota Roweckiego i Sikorskiego. Z planowanymi zmianami mieszkańcy mogą zapoznać się m.in. na stronie Urzędu Miejskiego w Karczewie (www.karczew.pl), wchodząc do archiwum aktualności.

– Obecnie nadrabiamy kilkunastoletnie zapóźnienia Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej i gminy Karczew – tłumaczy założenia organizacji ruchu jeden z radnych z osiedla Michał Rudzki. – Mieszkańcy powinni odczuć zmiany na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, będą to zmiany w zakresie bezpieczeństwa na osiedlowych drogach. Pojawią się oznaczenia poziome i pionowe, dzięki czemu kierowcy nie będą już jeździli „na czuja”, tylko będą musieli stosować się do obowiązujących przepisów. Na osiedlu zostanie też wprowadzona strefa zamieszkania, a nie jak pierwotnie zakładała OSM – strefa ruchu. Dzięki temu to pieszy będzie miał bezwzględne pierwszeństwo na osiedlowych ulicach – tłumaczy Rudzki. – Druga zmiana ma dotyczyć kwestii parkingowych. Zostanie dobudowanych kilka zatok i kilkanaście miejsc postojowych, a ulice na pewnych odcinkach będą nieco poszerzone, dzięki czemu zwiększy się komfort jazdy. Ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że w niektórych miejscach, głównie na zakrętach, pojawią się zakazy parkowania. Jednak zdecydowaną większość miejsc postojowych udało się uratować – podkreśla radny.

Na razie trudno określić, o ile zmieni się liczba miejsc postojowych. Dyskusja nad konkretnymi rozwiązaniami nie jest jeszcze zamknięta, a miejsca do parkowania nie będą wydzielane pojedynczo. – Na tym osiedlu drogi były budowane kilkadziesiąt lat temu i nie da się wydzielać pojedynczo takich miejsc. Będą one odznaczone linią krawędziową – tłumaczy autor projektu organizacji ruchu inżynier Roman Sanojca.

Ostatnie spotkanie władz Karczewa z projektantem odbyło się we wtorek, 27 marca w urzędzie. Burmistrz Dariusz Łokietek oraz radni Piotr Kwiatkowski i Michał Rudzki negocjowali możliwe rozwiązania, które byłyby zgodne z tymi zwyczajowo przyjętymi przez mieszkańców. Przekonywali np. do pozostawienia pierwszeństwa dla pojazdów wyjeżdżających z jednokierunkowej ulicy Grota Roweckiego w ulicę Bema. Mówili także o takich kwestiach jak ograniczenie dopuszczalnego tonażu samochodów wjeżdżających na teren osiedla. Między innymi te kwestie będą jeszcze przedmiotem uzgodnień projektanta z inżynierem ruchu.

Dyskusja nad konkretnymi rozwiązaniami pozostaje otwarta. Władze Karczewa deklarują, że zmiany – zgodnie z przepisami ruchu drogowego – powinny być zrozumiałe i akceptowane przez większość mieszkańców. Radni
z Ługów zaznaczają, że jeżeli rozwiązania okażą się niepraktyczne lub nie będą odpowiadały mieszkańcom, będzie można je modyfikować. Planowany termin wprowadzenia zmian w organizacji ruchu to koniec trzeciego kwartału tego roku, ale jak zaznacza burmistrz, nie chce jeszcze podawać konkretnej daty.

Ulice na Ługach mają kategorię gminnych dróg publicznych. Organizacją ruchu, niezbędnymi przebudowami i oznakowaniem zajmie się gmina. – Dopiero gdy będziemy mieć całkowicie zatwierdzoną organizację, przymierzymy się do wyceny oznakowania – zapowiada burmistrz Łokietek. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.