Prezes działała na szkodę szpitala?

POWIAT: STAROSTA ZAWIADOMIŁ PROKURATURĘ.

Czy była prezes szpitala powiatowego w Otwocku Henryka Romanow odpowie za „działanie na szkodę spółki PCZ”? Starosta otwocki złożył do Prokuratury Rejonowej w Otwocku zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nią przestępstwa.

SYLWIA WYSOCKA

Decyzja o zawiadomieniu prokuratury zapadła na posiedzeniu zarządu powiatu otwockiego w połowie lutego. Jak udało się nam ustalić, zawiadomienie złożył starosta otwocki Mirosław Pszonka. Postępowanie toczy się w Prokuraturze Rejonowej w Otwocku od 20 lutego. Odbyły się już przesłuchania świadków, m.in. starosty oraz przewodniczącego rady nadzorczej Powiatowego Centrum Zdrowia Andrzeja Mazka. – Trwa wyjaśnianie okoliczności.

Po wykonaniu wszystkich czynności prokurator prowadzący postępowanie zdecyduje, czy zakończy się ono aktem oskarżenia – mówi prokurator
rejonowy Jolanta Łubkowska.

O powodach skierowania sprawy do prokuratury starosta mówił podczas sesji rady powiatu 27 marca. – Decyzja dotyczy działalności pani prezes w ostatnim czasie sprawowania prezesury. W przekonaniu zarządu poprzez swoje działania prezes naraziła spółkę na ogromne straty. Gdyby nie działania podjęte przez Zgromadzenie Wspólników, nie doszłoby do podpisania aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia o wartości blisko 22 mln 500 tys. zł. Uznaliśmy, że należy ten fakt zgłosić do prokuratury. 15 marca byłem przesłuchiwany na tę okoliczność. Uważamy, że nieodpowiedzialne działanie pani prezes mogło doprowadzić do olbrzymich strat, a nawet do zamknięcia szpitala, bo nie uzyskalibyśmy
odpowiednich środków na działalność – tłumaczył starosta.

– W zawiadomieniu podnosimy m.in. sprawę nieprzedłużenia kontraktu z NFZ oraz dodatkowe nieprawidłowości związane m.in. z przywłaszczeniem pewnych przedmiotów, zaborem dokumentacji, zniszczeniem danych z komputera – precyzuje w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Rupniewski. – Zgłoszony został także zabór mienia przez byłego dyrektora ds. medycznych Marcina Ozdarskiego – dodaje.

Jak powiedziała „Linii” prokurator Łubkowska, decyzje odnośnie do zawiadomienia zapadną najprawdopodobniej w kwietniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.