Zdekomunizują Sobienie

USUNIĘTO JUŻ TABLICĘ, WKRÓTCE CZAS NA POMNIK.

Ufundowany w 1973 r. przez lokalną społeczność pomnik w Sobieniach-Jeziorach poświęcony m.in. żołnierzom radzieckim decyzją Instytutu Pamięci Narodowej ma zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Przed świętami samorząd zlecił jedynie usunięcie tablicy, na początku kwietnia ma zniknąć cokół.

WOJTEK SIERGIEJUK

Jeszcze przed wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej w po-łowie ubiegłego roku radny Mirosław Kabala na jednym ze wspólnych posiedzeń rady gminy przedstawił wniosek o usunięcie pomnika ufundowanego przez lokalną społeczność w 30. rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. Pomnik upamiętniał żołnierzy polskich i mieszkańców gminy poległych w wojnie, ale też żołnierzy radzieckich. Radny uzasadnił wniosek niestosownością obecności w przestrzeni publicznej tego monumentu oraz kłamliwym napisem na tablicy. „Nie ma żadnego powodu, abyśmy dalej czcili członków armii, która na bagnetach przyniosła Polsce zniewolenie i komunistyczny totalitaryzm” – napisał radny Kabala.

Mimo sprzeciwu większości rady wniosek został przesłany do rozpatrzenia przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Pod koniec października do urzędu gminy wpłynęła decyzja nakazująca usunięcie pomnika do końca marca 2018 r. „W opinii Instytutu Pamięci Narodowej pomnik poświęcony m.in. »bohaterskim Żołnierzom Radzieckim«, usytuowany na Dużym Rynku w Sobieniach-Jeziorach spełnia kryteria pomnika propagującego komunizm i powinien być usunięty z przestrzeni publicznej. Liczę na Państwa zrozumienie w tej sprawie i podjęcie stosownych działań. Utrzymanie tego rodzaju obiektu w przestrzeni publicznej jest bowiem nie do pogodzenia z szacunkiem dla dorobku walki Polaków o wolność i niepodległość Państwa i Narodu Polskiego oraz dla pamięci ofiar totalitaryzmu komunistycznego” – czytamy w uzasadnieniu opinii IPN.

A co sądzą o tym mieszkańcy?

– Odkąd pamiętam, pomnik tu stał i chyba zdążyłam się do niego przyzwyczaić. Nie przeszkadzał mi – mówi Justyna Krajewska, która prowadzi kwiaciarnię prawie naprzeciwko pomnika. Z kolei mieszkaniec Radwankowa Szlacheckiego ma mieszane odczucia. – Nawet nie wiedziałem, że pomnik poświęcony jest żołnierzom radzieckim. Sam nie wiem, czy powinien pozostać, czy nie. Z jednej strony to armia radziecka, czyli nasz drugi okupant. Ale z drugiej ci żołnierze to byli tacy sami ludzie jak my. Niejednokrotnie byli siłą wcielani do armii. Tu walczyli i ginęli na naszej ziemi, więc chyba należy się im jakieś upamiętnienie – mówi Dariusz Kabala (zbieżność nazwiska z radnym przypadkowa – przyp. red.).

Pod koniec marca z pomnika została usunięta jedynie tablica. W rozmowie z „Linią” wójt Stanisław Wirtek poinformował, że nie zdemontowano cokołu, żeby przed świętami nie rujnować terenu w centrum. Ma on zostać usunięty w kwietniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.