Wierzę w wieżę

OTWOCK: WYKOPALISKO PRZY TORACH.

Stare fundamenty przy torowisku między Świdrem a dworcem PKP Otwock zapewne nie przetrwają remontu linii kolejowej. Czy jest tam jeszcze coś, co warto ratować?

PRZEMEK SKOCZEK

Gdy przed kilkoma tygodniami pracownicy przebudowujący podotwockie tory dokopali się do tajemniczych fundamentów, wywołało to spore poruszenie. W sieci zawrzało, komentujący pisali m.in. o pozostałościach po obrotnicy parowozów, co byłoby raczej sensacyjnym odkryciem. Okazało się jednak, że to zwykła plotka. Wszystko wskazuje bowiem na to, że te resztki fundamentów z czerwonej cegły to pozostałości po budkach zwrotniczych. Pełniły one ważną funkcję, zanim dotarła tu elektryczność i automatyka, ponieważ zwrotnice obsługiwane były ręcznie. Rezydenci owych budek dbali też o konserwację urządzeń i naprawy, trzymali w nich swój sprzęt. Domki zostały rozebrane prawdopodobnie jeszcze w latach 30. XX wieku.

Czy to „odkrycie” jest cenne, warto starać się o zachowanie fundamentów? Zdaniem Pawła Ajdackiego, który dobrze zna dzieje dworca, nie przedstawiają one szczególnej wartości. – Ich zniszczenie jest raczej nieuniknione podczas przebudowy, ale to mała strata. Znacznie bardziej jest mi żal zniszczonych, oryginalnych, przedwojennych słupów do megafonów i zegarów, które stały do niedawna na rozebranym środkowym peronie – stwierdza. – Żal mi pięknego kasztanowca, który trafił pod topór. Tego się jednak nie cofnie – przyznaje. Paweł Ajdacki dodaje też, że marzy mu się, aby po zakończeniu modernizacji dworca pod jego wiatą od strony peronów powstała duża tablica historyczna, opisująca i pokazująca w obrazkach dzieje tego wyjątkowego miejsca.

Pamiętajmy też, że wciąż jest również do uratowania cenny zabytek infrastruktury kolejowej – wieża ciśnień. Przedstawiciele PKP podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami wyrazili zgodę na przekazanie wieży miastu, a wiceprezydent Piotr Stefański zadeklarował w imieniu magistratu gotowość do zaopiekowania się zabytkiem. Jak dotąd nie padły żadne konkrety, także na temat zakresu i kosztów ewentualnego remontu i przyszłego przeznaczenia wieży. Pomysłów na zagospodarowanie obiektu na pewno nie zabraknie. Mogłyby tam powstać np.: centrum informacji turystycznej, izba historyczna, galeria, kawiarnia, wieża widokowa albo wszystko naraz. Wieża ma przecież trzy poziomy i trzeba przyznać, że marzenie o wypiciu kiedyś kawy na najwyższym z nich bardzo nam się podoba.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.