Będzie ścieżka przez las

CELESTYNÓW: DZIECI BEZPIECZNIE DOJDĄ DO SZKOŁY.

Mieszkańcy Dąbrówki mogą spać spokojnie. W tym roku nie tylko doczekają się budowy ciągu pieszo-rowerowego prowadzącego z ich miejscowości do Starej Wsi, ale zostanie też przywrócona ścieżka przez las, którą uczniowie chodzą do szkoły.

WOJTEK SIERGIEJUK

W ubiegłym roku było opracowywanie koncepcji i projektowanie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie realizacja. Chodzi o budowę ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Dąbrowieckiej z Dąbrówki do Starej Wsi. Bardzo potrzebna mieszkańcom inwestycja, która znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, zostanie zrealizowana przez powiat przy wsparciu finansowym gminy. W ramach pomocy finansowej władze Celestynowa przeznaczyły na ten cel w budżecie 70 tys. zł. Łącznie na inwestycję zabezpieczono 270 tys. zł. Wkrótce powinien zostać rozstrzygnięty przetarg.

Ze względu na brak miejsca jakby na przedłużeniu istniejącego chodnika ciąg został zaplanowany po lewej stronie ul. Dąbrowieckiej, patrząc w kierunku Starej Wsi. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Inwestycji Urzędu Gminy w Celestynowie, w planie jest także kontynuacja ścieżki przez całą Dąbrówkę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z za-łożeniami, być może nastąpi to już w przyszłym roku budżetowym.

I nie jest to jedyna dobra informacja dla mieszkańców Dąbrówki… Okazało się, że prowadząca przez las ścieżka z Dąbrówki do ul. Tuwima w Starej Wsi i dalej w kierunku przystanku PKP oraz szkoły zostanie utrzymana. Mieszkańcy wydeptali ją, skracając sobie drogę podczas wycinki zaatakowanej grzybem części lasu, ale została ona zablokowana przez konary i gałęzie. Wielu korzystających z tego skrótu zaczęło obawiać się, że gdy zostanie posadzony nowy las, to ścieżki już nie będzie. Mieszkańcy wystosowali nawet do Nadleśnictwa petycję w tej sprawie. Spotkanie z nadleśniczym oraz interwencja wójta Celestynowa Witolda Kwiatkowskiego przyniosły oczekiwany efekt.

– Jesteśmy otwarci na potrzeby i sugestie lokalnej społeczności, oczywiście o ile jest to w granicach prawa – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa w Celestynowie Artur Dawidziuk. – Spotkałem się już z przedstawicielami mieszkańców Dąbrówki. Nie ukrywam, że temat ścieżki jest dla nas trudny, bo zabieramy kawałek lasu, który powinien produkować czyste powietrze. Jednak ostatecznie przychyliliśmy się do prośby mieszkańców. Ta ścieżka już po wyrębie drzew została przez nas uprzątnięta. Mogę także zapewnić, że po nasadzeniu nowych drzew będzie ona utrzymana – dodaje Dawidziuk.

Na razie ścieżka nie będzie w żaden sposób oznaczona, jednak nadleśniczy nie wyklucza i takiej możliwości. – Jeśli powstanie jakiś fajny pomysł, jak to zrobić, to czemu nie. Jesteśmy otwarci na ciekawe inicjatywy i współpracę w tym zakresie, ale wszystko musi się odbywać w granicach prawa – podkreśla Artur Dawidziuk. W miejscu wyrębu jeszcze w tym roku zostanie zasadzony nowy las.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.