Tańszy bilet także dla otwocczan

OTWOCK: RADNI DALI PREZYDENTOWI ZIELONE ŚWIATŁO DO ROZMÓW Z ZTM

Otwock tak jak Józefów chce dać swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z Biletu Metropolitalnego w ramach komunikacji ZTM. Dzięki temu podróżni zapłacą mniej, a różnicę w cenie między pierwszą a drugą strefą biletową pokryje gmina.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwoccy radni przyjęli podczas sesji 11 kwietnia stanowisko, w którym poparli przystąpienie miasta do programu Warszawa+ (Bilet Metropolitalny). – Będzie to duży ukłon w kierunku naszych mieszkańców. Obniżymy ceny biletów okresowych tak, jakby mieszkańcy byli w pierwszej, a nie w drugiej strefie biletowej. Podejmując to stanowisko, chcemy dać prezydentowi zielone światło do dalszych działań w tym kierunku. O kwotach będziemy już szczegółowo rozmawiać na komisjach rady miasta – mówił na sesji autor wniosku, przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Radni zagłosowali za tym stanowiskiem jednogłośnie. Zaproponowali, aby podstawą do ubiegania się przez pełnoletnich mieszkańców o korzystanie z tego programu było rozliczanie się w Otwocku z podatku PIT, zaś w przypadku niepełnoletnich
– rozliczanie się w Otwocku przez ich opiekunów prawnych.

– Bardzo cieszę się z tego wniosku, ale żeby można było rozpocząć dalsze działania, potrzebujemy bardziej konkretnego stanowiska rady miasta i informacji, w ramach jakiego progu kwotowego mielibyśmy z ZTM podpisać tę umowę. Propozycja takiego stanowiska zostanie w najbliższych dniach złożona do biura rady miasta.Trzeba będzie też wybrać wysokość dofinansowania dla poszczególnych biletów okresowych, czy będzie to niższa, średnia, czy wysoka kwota (60, 30 czy 14 zł – przy. red.). Wiąże się to z zabezpieczeniem odpowiednich środków w budżecie miasta do końca roku – skomentował stanowisko radnych wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański.

Gminy do końca kwietnia mogą zgłaszać się do programu.

Po podpisaniu umowy, gdy już zacznie on obowiązywać, mieszkańcy otrzymają karty ze zdjęciem, numerem i danymi okaziciela, uprawniające do zniżki w komunikacji miejskiej. Umożliwi to tańsze przejazdy Kolejami Mazowieckimi i wszystkimi środkami komunikacji publicznej w Warszawie na podstawie biletów 30- lub 90-dniowych.

– Pojawiają się też informacje, że władze Warszawy zastanowią się nad podjęciem prac związanych z biletami jednorazowymi – dodaje radny Jakub Kosiński.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.