Strażacy nie chcą nad Świder

JÓZEFÓW: DRUHOWIE Z OSP MUSZĄ SIĘ PRZEPROWADZIĆ.

Józefowscy strażacy apelują do radnych, żeby nie dopuścili do przenosin Ochotniczej Straży Pożarnej z centrum miasta nad Świder. – Takie plany, bez powiększenia terenów, na których miałaby powstać strażnica, to blokada rozwoju jednostki, zepchnięcie nas na margines – mówią druhowie.

SYLWIA WYSOCKA

Plany przeniesienia Ochotniczej Straży Pożarnej z budynku w centrum miasta przy ul. Polnej 1 pojawiły się już dość dawno. Ostatnio wspominaliśmy o tym na łamach „Linii” jesienią ubiegłego roku, pisząc o Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nad Świdrem. Wiceburmistrz Marek Banaszek zapewniał wtedy, że miasto ma przygotowaną wstępną koncepcję zagospodarowania tego terenu. Znajdą się tam trzy obiekty: oczyszczalnia, siedziba Zakładu Oczyszczania Miasta z PSZOK-iem oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Te plany zaniepokoiły druhów z OSP. Swoimi wątpliwościami postanowili podzielić się z radnymi na posiedzeniu rady miasta, które odbyło się we wtorek, 10 kwietnia. – Są planowane jakieś koncepcje i ustalenia, o których się z nami nie rozmawia. Nikt z nami tego nie konsultuje, o pomysłach dowiadujemy się jako ostatni – żalili się strażacy. Relacjonowali także przebieg spotkania z wiceburmistrzem Banaszkiem, które odbyło się na ich prośbę. – Wprawdzie nie zobaczyliśmy konkretnych planów budowy siedziby, ale dowiedzieliśmy się, że strażnica faktycznie miałaby zostać przeniesiona w okolice Świdra. Problem jednak w tym, że teren, którym dysponuje miasto, jest za mały, żeby zbudować tam obiekt zaspokajający potrzeby OSP. Aby powstało miejsce spełniające nasze oczekiwania, miasto musiałoby kupić prywatną działkę – dodają strażacy. I twierdzą, że właściciel nie zamierza sprzedawać terenu. To przekonanie potwierdziła zresztą także część radnych.

– Żeby się rozwijać, przyciągać młodzież, prowadzić szkolenia, musimy mieć odpowiednie warunki i duży teren. Wtedy będziemy spełniać swoją rolę, jaką jest praca na rzecz mieszkańców. Nie możemy dać się „zepchnąć” do garażu. Dziś mamy wrażenie, że chce się nas wypchnąć z centrum miasta za wszelką cenę, bez względu na nasze potrzeby i godziwe warunki pracy. To przeniesienie na niewielką działkę tylko nas ograniczy i zawęzi możliwości rozwoju – obawiają się druhowie.

Radni uspokajali strażaków, ale sami wydawali się zdziwieni. – Na razie nic się w tej sprawie nie dzieje, bo na sesji 6 kwietnia zdjęliśmy z budżetu miasta wydatki związane z ewentualną budową siedziby nad Świdrem – tłumaczył radny Wojciech Glinka. Radni oczekują od burmistrza przedstawienia konkretnych planów inwestycji. Wkrótce ma odbyć się komisja planowania przestrzennego i ochrony środowiska poświęcona temu tematowi.

Jak podkreślali w rozmowie z radnymi i „Linią” druhowie, nie są oni przeciwni zmianie lokalizacji, nie może to jednak oznaczać pogorszenia ich warunków. – My potrzebujemy nie tylko garażu i miejsc do przechowywania sprzętu. Musimy mieć pomieszczenia dla strażaków, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, miejsca na porządną strażnicę i ćwiczenia. Mamy pomysły, jak takie miejsce przygotować, nawet gdzie wystąpić o pieniądze na ten cel, ale nie chcemy, żeby decyzje zapadły za naszymi plecami. I dlatego cieszymy się, że radni to rozumieją i są gotowi o tym rozmawiać – podkreślają strażacy.

Co na to wszystko władze Józefowa? – Urząd miasta pracuje nad tym, aby poprawić parametry działki przeznaczonej pod nowy budynek OSP. Jesteśmy w trakcie rozmów z właścicielami przyległych nieruchomości – mówi poproszony przez nas o komentarz zastępca burmistrza Marek Banaszek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.