Szykują się zmiany w dietach radnych

OBECNOŚCI NA SESJACH I KOMISJACH BĘDĄ W CENIE.

Po czterech miesiącach przerwy prezydent ma w końcu wypłacić radnym diety. Przygotował też projekt nowej uchwały, która reguluje, w jakich przypadkach radny nie będzie otrzymywał pieniędzy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwockim radnym diety nie były wypłacane od grudnia 2017 r. Zaczęło się od tego, że prezydent Zbigniew Szczepaniak wprowadził zarządzenie, zgodnie z którym przewodniczący rady miasta ma podpisywać listę wypłat diet. Jednak Jarosław Margielski nie stosował się do tego, tłumacząc, że jest to niezgodne z prawem. To nie radni są przecież odpowiedzialni za zatwierdzanie do wypłaty publicznych pieniędzy, tylko prezydent. Przewodniczący złożył na to skargę do wojewody. Była ona zasadna, bo prezydent zmienił zapis w swoim zarządzeniu.

Jak poinformował nas sekretarz miasta Przemysław Zaboklicki, diety za marzec zostały już radnym wypłacone, a te zaległe też będą. – Jeśli przewodniczący rady miasta nie chce podpisywać listy, uporządkujemy to w inny sposób. Zaproponujemy uchwałę o dietach, której zapisy wszystko uregulują – zapowiedział w rozmowie z „Linią”.

W najbliższym czasie radnym zostanie przedstawiony projekt nowej uchwały o dietach. – Konsultujemy go jeszcze z prawnikami wojewody, żeby uchwała była dobra i przeszła przez nadzór. Obowiązująca uchwała jest niezgodna z prawem, zawiera błędy
– przyznaje Zaboklicki.

Jakie będą najważniejsze zmiany w uchwale? – Jeżeli radny nie weźmie udziału w żadnym posiedzeniu sesji i komisji, to w tym miesiącu dieta nie będzie mu się należała. Dieta to jest rekompensata strat, które radny może ponieść ze względu na to, że bierze udział w pracach rady, a mógłby w tym czasie pracować. Obowiązująca uchwała z 2003 roku nie regulowała tego. Diety w niektórych przypadkach są tak naprawdę wypłacane niezgodnie z prawem – zwraca uwagę sekretarz miasta.
Wysokość diet ma pozostać na tym samym poziomie, tyle że w uchwale będą one zapisane kwotowo a nie jak dotychczas procentowo. Ma być też wprowadzony zapis dotyczący diet dla wiceprzewodniczących komisji rady miasta. – Ustawa mówi, że diety powinny być zróżnicowane ze względu na funkcję, jaką radny pełni w radzie. Najwyższą ma przewodniczący. Następni w hierarchii są wiceprzewodniczący rady, potem przewodniczący komisji, wiceprzewodniczący komisji i szeregowi radni – mówi Zaboklicki.

Nowa uchwała o dietach może zacząć obowiązywać jeszcze w tej kadencji, jeśli rada miasta ją przyjmie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.