Willa marzeń

JÓZEFÓW: NOWY DOM NAUKI I SZTUKI JUŻ W 2019 ROKU.

Międzypokoleniowy, wielozadaniowy, powszechnie dostępny, służący integracji społecznej i niewątpliwie piękny – taki będzie nowy Dom Nauki i Sztuki w Józefowie. Pod koniec przyszłego roku ta filia Miejskiego Ośrodka Kultury przeniesie się z podupadającego pawilonu do zmodernizowanej willi świdermajer.

PRZEMEK SKOCZEK

 

Willa Frankówka przy ul. Wyszyńskiego 2, dokładnie vis-à-vis MOK-u, pochodzi z lat 20. XX wieku. To piętrowy, drewniany świdermajer, mimo blisko 100 lat na karku wciąż pozostający w niezłej formie. Jest wpisany do ewidencji zabytków województwa mazowieckiego (pod numerem 1447). Jego modernizacja odbędzie się pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Inwestycja warta ponad 6 mln 300 tys. zł zostanie dofinansowana kwotą 3 mln 400 tys. zł przez Urząd Marszałkowski, ze środków unijnych,
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Piękne ciało, bogate wnętrze

Do niedawna stylowa willa była domem dla lokatorów komunalnych. Teraz stanie się domem dla nauki i sztuki, ale nie tylko. W budynku będą miały swoje siedziby: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, Związek Emerytów i Rencistów. Znajdzie się tu również Izba Pamięci będąca namiastką józefowskiego muzeum.

– Podstawowym założeniem jest międzypokoleniowość tego miejsca. To właśnie dzieci i młodzież oraz seniorzy są najaktywniejszymi uczestnikami naszych zajęć i spotkań. Oczywiście oferta będzie skierowana do wszystkich mieszkańców bez względu na wiek – mówi Agnieszka Rogalska-Jung, kierownik Domu Nauki i Sztuki. – Zyskamy nową, lepiej dostosowaną do naszych działań przestrzeń, wielofunkcyjne sale z ruchomymi ścianami, wyposażone w multimedia. Wszystko jest bardzo ciekawie i praktycznie przemyślane. Będziemy nie tylko kontynuować dotychczasowe działania w lepszych warunkach, ale i wprowadzimy nowe formy zajęć, m.in.: warsztaty taneczne, kulinarne, naukę szycia i szydełkowania, kursy językowe czy komputerowe. Chcemy też organizować warsztaty historyczne oraz wykłady dotyczące lokalnego dziedzictwa kulturowego. Będzie tu można organizować warsztaty dziennikarskie, debaty, spotkania, konfrontacje z udziałem zaproszonych gości i warsztaty psychologiczne. Bardzo zależy nam na udziale młodzieży i seniorów w budowaniu nowego programu. Jesteśmy jak zawsze otwarci na wszelkie sugestie i liczymy na aktywną współpracę z lokalną społecznością, która może współtworzyć to miejsce – dodaje Rogalska-Jung. Nowy DNiS zyska też dużą piwnicę, a w niej niewielkie zaplecze kuchenne i magazyny, oraz windę, będzie więc przystosowany do osób niepełnosprawnych.

Otwarci na świat

W ramach modernizacji diametralnie zmieni się otoczenie willi. W zieleń trawników i zachowany starodrzew będą wkomponowane alejki, altany, ławeczki, hamaki, stoły do ping-ponga i gry w szachy, stojaki rowerowe, źródełko wody pitnej. Będzie też miejsce na wystawy plenerowe. Ogólnodostępny teren dookoła Domu Nauki i Sztuki ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, edukacji i integracji społecznej.

Na tyłach powstaną estetyczne budynki techniczne przeznaczone na magazyn, sanitariaty (także dostosowane dla osób niepełnosprawnych) i kotłownię, w której zostanie zamontowana pompa ciepła. To rozwiązanie zapewni ekologiczne źródło czystej, zielonej energii, gwarantując przy tym niskie koszty eksploatacji. Zabudowania gospodarcze przy okazji zasłonią widok na zaplecze sąsiedniego supermarketu. Obok nich zaplanowano parking.

Teren będzie otwarty, naturalnie łączący się z sąsiadującym po prawej stronie skwerem. Prawdopodobnie zostanie także powiększony z drugiej strony o część działki zajmowanej przez obecną siedzibę DNiS. Stary budynek będzie rozebrany ze względu na stan techniczny.

Tempo przyszłych prac będzie zapewne szalone. Miasto dopiero ogłasza przetarg na projektanta i zarazem wykonawcę inwestycji (formuła projektuj i buduj), a termin jej zakończenia planowany jest już na koniec października przyszłego roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.